Gunilla Carlsson (S)

Gunilla Carlsson (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Göteborgs kommun, plats 98
Titel Funktionär ABF.
Född år 1966
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865320
E-post gunilla.c.carlsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Finansutskottet

    • Ledamot
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot
    • Riksdagens ansvarsnämnd

    • Ersättare
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Personlig suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Vice ordförande 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ordförande 2012-02-28 – 2014-09-29
    • Ledamot 2012-02-24 – 2012-02-27
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2010-10-12 – 2012-02-23
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2007-04-16 – 2010-10-04
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2010-10-12 – 2012-02-23
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Sammansatta civil- och kulturutskottet

    • Deputerad 2018-03-13 – 2018-05-24
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2019-10-02 – 2022-10-31
    • Vice ordförande 2018-10-10 – 2019-10-02
    • Ledamot 2018-10-09 – 2018-10-10
    • Suppleant 2011-10-12 – 2012-02-23
    • Suppleant 2010-10-19 – 2011-09-15
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2012-02-24 – 2018-10-09
    • Riksdagens ansvarsnämnd

    • Ersättare 2022-02-16 –
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Personlig suppleant 2018-11-01 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 02-. Ledamot kulturutskottet 02-10 och 12, trafikutskottet 10-12 och finansutskottet 18-. Ledamot sammansatta civil- och kulturutskottet 18. Suppleant försvarsutskottet 02-06, skatteutskottet 06-10, socialutskottet 07-10, utbildningsutskottet 10-12 och trafikutskottet 18-. Ordförande kulturutskottet 12-14 och vice ordförande 14-18. Ledamot, krigsdelegationen 12-18, Nordiska rådets svenska delegation 18 och ordförande 18-. Suppleant Nordiska rådets svenska delegation 10-12.
  • Föräldrar

    Industriarbetaren Curt Carlsson och vårdbiträdet Ulla Britt Carlsson, f. Ottosson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, ekonomisk linje, slutår 85.
  • Anställningar

    Affärsbiträde 85-95. Projektanställd 95-00. Enhetsledare, ABF 00.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Styrelseledamot, Arbetarrörelsens arkiv- och bibliotek och Statens ljud- och bildarkiv. Ledamot, Migrationsverket 05-07. Taltidningsnämnden 06-. Ledamot, Förvaltningsstiftelsen 16-.
  • Kommunala uppdrag

    Ersättare, stadsdelsnämnden, Hisings-Backa. Ledamot, skattenämnden, Hisingen 99-02. Ledamot, Liseberg AB 07-11. Ordförande, Liseberg AB 15-. Ledamot, Göteborgs hamn AB 11-15.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ledamot, Socialdemokraterna Hisings-Backa 98-02. Ledamot, förtroenderådet, Socialdemokraterna i Göteborgs distrikt. Ledamot, Handels socialdemokratiska fackklubb i Göteborg. Ledamot, Föreningen Norden 03-05, ABF Göteborg, Folkteatern i Göteborg och Länsteatrarna i Sverige.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Barnomsorg under obekväm arbetstid

Motion 2002/03:Ub540 av Gunilla Carlsson i Hisings Backa och Lena Sandlin-Hedman (s)

Motion till riksdagen 2002/03:Ub540 av Gunilla Carlsson i Hisings Backa och Lena Sandlin-Hedman s Barnomsorg under obekväm arbetstid Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om behovet av att göra barnomsorgen tillgänglig för alla, även för dem som arbetar


Utskottsberedning: 2002/03:UbU19
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Korttidsstudiebidrag

Motion 2002/03:Ub432 av Sonja Fransson och Gunilla Carlsson i Hisings Backa (s)

Motion till riksdagen 2002/03:Ub432 av Sonja Fransson och Gunilla Carlsson i Hisings Backa s Korttidsstudiebidrag Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om vikten av att stärka människors möjligheter till studier genom korttidsstudiestöd. Motivering I


Utskottsberedning: 2002/03:UbU2
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Västsvenska transporter

Motion 2002/03:T481 av Lennart Nilsson m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2002/03:T481 av Lennart Nilsson m.fl. s Västsvenska transporter Innehållsförteckning Innehållsförteckning 1 Förslag till riksdagsbeslut 2 En västsvensk motion om infrastruktur och transporter 3 Sammanfattning 3 Västsverige en region med stora tillgångar, men som också har stora krav på sig 4


Utskottsberedning: 2002/03:TU1 2002/03:TU3 2003/04:TU10
Riksdagsbeslut (16 yrkanden): 16 avslag

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.