Gunilla Nordgren (M)

Gunilla Nordgren (M)

Tillgänglig ersättare

Parti Moderaterna
Valkrets Skåne läns södra
Titel Civilekonom.
Född år 1956

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-09-24

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2018-09-24
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2012-11-08 – 2014-09-29
    • Suppleant 2010-10-12 – 2012-11-07
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2016-02-10 – 2018-09-24

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot socialförsäkringsutskottet 12-14 och miljö- och jordbruksutskottet 14-. Suppleant skatteutskottet 10-14, socialförsäkringsutskottet 10-12, näringsutskottet 14- och EU-nämnden 16-. Medlem, Svensk-japanska parlamentarikerförbundet, Svensk-engelska och Svensk-kanadensiska parlamentariska föreningen.
  • Utbildning

    Frans Schartau, marknadsekonom 75-76. Stockholms universitet, ekonomi 76-80.
  • Anställningar

    Kreditgivning små och medelstora företag AB Industrikredit, Stockholm 80-84. Ekonomisk rådgivare, SEB Enskilda Banken Malmö 84-02.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ordförande, Lokala Brå Svedala 03-10. Ledamot, Polisnämnden Södra Skåne 03-10.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Svedala 98-. Ersättare, regionfullmäktig, Region Skåne 11-. Kommunalråd, Svedala kommun 03-10. Ordförande, finansiella samordningsförbundet Nils 08-. Vice Ordförande, AB Svedala Hem 11- och styrelseordförande 07-10. Styrelseledamot, Svedala Exploaterings AB 03-10 och vice ordförande 11-. Ordförande, Lokala Brå, Svedala.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, Moderaterna i Svedala 86-15. Ordförande, Moderatkvinnorna, Skåne 02-04. Styrelseledamot, Sturupsaxeln AB 03-06, ordförande 07-11. Styrelseledamot, Sysav AB 03-11. Styrelseledamot, Sydvatten AB 03-11. Ledamot, flygrådet vid Sturups Flygplats 03-06, ordförande 07-10. Styrelseledamot, Civilförsvarsförbundet. Ledamot, förbundsstyrelsen, Moderaterna i Skåne 07-10.
  • Bostadsort

    Svedala

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Återupptagande av persontrafiken på Lommabanan

Motion 2010/11:T417 av Boriana Åberg m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2010/11:T417 av Boriana Åberg m.fl. M Återupptagande av persontrafiken på Lommabanan m1693 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om en översyn av möjligheterna till ett återupptagande av persontrafiken på Lommabanan. Motivering


Utskottsberedning: 2010/11:TU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2010/11:T417 av Boriana Åberg m.fl. (M) (doc, 49 kB)

Infrastruktur i Skåne

Motion 2010/11:T340 av Jonas Jacobsson m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2010/11:T340 av Jonas Jacobsson m.fl. M Infrastruktur i Skåne m1708 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om behovet av förbättringar av infrastrukturen i Skåne. Motivering Skåne är en viktig tillväxtmotor i Sverige. Det geografiska


Utskottsberedning: 2010/11:TU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2010/11:T340 av Jonas Jacobsson m.fl. (M) (doc, 57 kB)

Porto för Öresundsregionen

Motion 2010/11:T333 av Hans Wallmark m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2010/11:T333 av Hans Wallmark m.fl. M Porto för Öresundsregionen m1796 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att staten i ägardialog med Posten AB klargör det önskvärda i ett gemensamt porto för Sverige och Danmark med ett


Utskottsberedning: 2010/11:TU25
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2010/11:T333 av Hans Wallmark m.fl. (M) (doc, 52 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se