Gunilla Nordgren (M)

Gunilla Nordgren (M)

Tillgänglig ersättare

Parti Moderaterna
Valkrets Skåne läns södra
Titel Civilekonom.
Född år 1956

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-09-24

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2018-09-24
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2012-11-08 – 2014-09-29
    • Suppleant 2010-10-12 – 2012-11-07
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2016-02-10 – 2018-09-24

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot socialförsäkringsutskottet 12-14 och miljö- och jordbruksutskottet 14-. Suppleant skatteutskottet 10-14, socialförsäkringsutskottet 10-12, näringsutskottet 14- och EU-nämnden 16-. Medlem, Svensk-japanska parlamentarikerförbundet, Svensk-engelska och Svensk-kanadensiska parlamentariska föreningen.
  • Utbildning

    Frans Schartau, marknadsekonom 75-76. Stockholms universitet, ekonomi 76-80.
  • Anställningar

    Kreditgivning små och medelstora företag AB Industrikredit, Stockholm 80-84. Ekonomisk rådgivare, SEB Enskilda Banken Malmö 84-02.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ordförande, Lokala Brå Svedala 03-10. Ledamot, Polisnämnden Södra Skåne 03-10.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Svedala 98-. Ersättare, regionfullmäktig, Region Skåne 11-. Kommunalråd, Svedala kommun 03-10. Ordförande, finansiella samordningsförbundet Nils 08-. Vice Ordförande, AB Svedala Hem 11- och styrelseordförande 07-10. Styrelseledamot, Svedala Exploaterings AB 03-10 och vice ordförande 11-. Ordförande, Lokala Brå, Svedala.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, Moderaterna i Svedala 86-15. Ordförande, Moderatkvinnorna, Skåne 02-04. Styrelseledamot, Sturupsaxeln AB 03-06, ordförande 07-11. Styrelseledamot, Sysav AB 03-11. Styrelseledamot, Sydvatten AB 03-11. Ledamot, flygrådet vid Sturups Flygplats 03-06, ordförande 07-10. Styrelseledamot, Civilförsvarsförbundet. Ledamot, förbundsstyrelsen, Moderaterna i Skåne 07-10.
  • Bostadsort

    Svedala

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2016/17:104 En livsmedelsstrategi för Sverige - fler jobb och hållbar tillväxt i hela Sverige

Motion 2016/17:3620 av Jonas Jacobsson Gjörtler m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2016/17:3620 av Jonas Jacobsson Gjörtler m.fl. M med anledning av prop. 2016/17:104 En livsmedelsstrategi för Sverige fler jobb och hållbar tillväxt i hela Sverige Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att säkra generellt goda företagsvillkor och tillkännager


Utskottsberedning: 2016/17:MJU23
Riksdagsbeslut (13 yrkanden): 7 avslag, 6 bifall,

Motion 2016/17:3620 av Jonas Jacobsson Gjörtler m.fl. (M) (docx, 86 kB) Motion 2016/17:3620 av Jonas Jacobsson Gjörtler m.fl. (M) (pdf, 161 kB)

Life science och medtech

Motion 2016/17:3187 av Lars Hjälmered m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2016/17:3187 av Lars Hjälmered m.fl. M Life science och medtech Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att verka för en utvecklad samverkan mellan life science- och medtechnäringen, akademin och hälso- och sjukvården i syfte att tillgängliggöra forskning


Utskottsberedning: 2016/17:FiU7 2016/17:NU12 2016/17:UbU12
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

Motion 2016/17:3187 av Lars Hjälmered m.fl. (M) (docx, 62 kB) Motion 2016/17:3187 av Lars Hjälmered m.fl. (M) (pdf, 86 kB)

Utbyggnader av vägsträckor

Motion 2016/17:3215 av Boriana Åberg m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2016/17:3215 av Boriana Åberg m.fl. M Utbyggnader av vägsträckor Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att den beslutade utbyggnaden av E22 FjälkingeGualöv bör genomföras enligt plan och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom


Utskottsberedning: 2016/17:TU4
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2016/17:3215 av Boriana Åberg m.fl. (M) (docx, 59 kB) Motion 2016/17:3215 av Boriana Åberg m.fl. (M) (pdf, 75 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se