Gunilla Nordgren (M)

Gunilla Nordgren (M)

Tillgänglig ersättare

Parti Moderaterna
Valkrets Skåne läns södra
Titel Civilekonom.
Född år 1956

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-09-24

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2018-09-24
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2012-11-08 – 2014-09-29
    • Suppleant 2010-10-12 – 2012-11-07
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2016-02-10 – 2018-09-24

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot socialförsäkringsutskottet 12-14 och miljö- och jordbruksutskottet 14-. Suppleant skatteutskottet 10-14, socialförsäkringsutskottet 10-12, näringsutskottet 14- och EU-nämnden 16-. Medlem, Svensk-japanska parlamentarikerförbundet, Svensk-engelska och Svensk-kanadensiska parlamentariska föreningen.
  • Utbildning

    Frans Schartau, marknadsekonom 75-76. Stockholms universitet, ekonomi 76-80.
  • Anställningar

    Kreditgivning små och medelstora företag AB Industrikredit, Stockholm 80-84. Ekonomisk rådgivare, SEB Enskilda Banken Malmö 84-02.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ordförande, Lokala Brå Svedala 03-10. Ledamot, Polisnämnden Södra Skåne 03-10.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Svedala 98-. Ersättare, regionfullmäktig, Region Skåne 11-. Kommunalråd, Svedala kommun 03-10. Ordförande, finansiella samordningsförbundet Nils 08-. Vice Ordförande, AB Svedala Hem 11- och styrelseordförande 07-10. Styrelseledamot, Svedala Exploaterings AB 03-10 och vice ordförande 11-. Ordförande, Lokala Brå, Svedala.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, Moderaterna i Svedala 86-15. Ordförande, Moderatkvinnorna, Skåne 02-04. Styrelseledamot, Sturupsaxeln AB 03-06, ordförande 07-11. Styrelseledamot, Sysav AB 03-11. Styrelseledamot, Sydvatten AB 03-11. Ledamot, flygrådet vid Sturups Flygplats 03-06, ordförande 07-10. Styrelseledamot, Civilförsvarsförbundet. Ledamot, förbundsstyrelsen, Moderaterna i Skåne 07-10.
  • Bostadsort

    Svedala

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Nya kemikalieskatten

Skriftlig fråga 2016/17:1584 av Gunilla Nordgren (M)

Fråga 2016/17:1584 Nya kemikalieskatten av Gunilla Nordgren M till Finansminister Magdalena Andersson S Nyligen klargjorde Skatteverket omfattningen av den nya kemikalieskatt som ska börja gälla den 1 juli 2017. I många sammanhang talas om vikten att återanvända produkter i akt och mening att öka den cirkulära ekonomin.

Inlämnad: 2017-06-13 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1584 av Gunilla Nordgren (M) (pdf, 89 kB)

Slopandet av id-kontrollerna

Skriftlig fråga 2016/17:1388 av Gunilla Nordgren (M)

Fråga 2016/17:1388 Slopandet av id-kontrollerna av Gunilla Nordgren M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Jag ställde en muntlig fråga till ministern den 11 maj. Min fråga handlade om huruvida ministern var beredd att hjälpa kommunerna om slopandet av id-kontrollerna skulle medföra ett ökat antal

Inlämnad: 2017-05-11 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1388 av Gunilla Nordgren (M) (pdf, 76 kB)

Id-kontrollerna vid Öresund

Skriftlig fråga 2016/17:1360 av Gunilla Nordgren (M)

Fråga 2016/17:1360 Id-kontrollerna vid Öresund av Gunilla Nordgren M till Statsrådet Anders Ygeman S Den 2 maj 2017 beslutade regeringen att inte förlänga identitetskontrollerna vid Öresund. Beslutet började gälla med mycket kort varsel och id-kontrollerna togs bort vid midnatt den 3 maj. Många som pendlar mellan Sverige

Inlämnad: 2017-05-05 Besvarare: Statsrådet Anders Ygeman (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1360 av Gunilla Nordgren (M) (pdf, 86 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se