Gunilla Svantorp (S)

Gunilla Svantorp (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Värmlands län, plats 22
Titel Folkhögskollärare/Fil.mag.
Född år 1964
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post gunilla.svantorp[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Utbildningsutskottet

    • Ordförande
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Ordförande 2019-01-31 – 2022-09-26
    • Ledamot 2018-10-02 – 2019-01-31
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-11-25 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-10-12 – 2010-11-08
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Ledamot 2020-11-01 –
    • Ledamot 2016-11-01 –
    • OSSE-delegationen

    • Suppleant 2018-10-09 – 2019-02-14

  • Bostadsort

    Årjäng
  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot utbildningsutskottet 10- och ordförande 19-. Suppleant socialutskottet 10-14, kulturutskottet 10 och 14-18 samt näringsutskottet 18-19. Ledamot styrelsen för Riksbankens Jubileumsfond 16-. Suppleant riksdagens OSSE-delegation 18-19.
  • Föräldrar

    Jan-Eric Karlsson och Ritva Karlsson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, treårig ekonomisk linje, Arvika 83. Fil.mag., pedagogik, svenska och statsvetenskap, 01. Folkhögskollärarexamen 09.
  • Anställningar

    Redovisningsbiträde, Redovisningsbyrån i Årjäng 84-85. Dagbarnvårdare, Årjängs kommun 87-99. Fritidshemspersonal 99-01. Utredare, barnomsorgen 01-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Specialpedagogiska skolmyndighetens insynsråd 14-. Ledamot, insynsrådet för Länsstyrelsen i Värmlands län 18-. Ledamot, Folkbildningsrådet 18-. Ledamot, Skolverkets insynsråd 19-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Årjängs kommun 98-10, vice ordförande 11. Ledamot, socialnämnden och barn- och utbildningsnämnden. Landstingsfullmäktig, Värmland 02-10. Ledamot, landstingsstyrelsen 02-10 och arbetsutskottet 05-06. Vice ordförande, personalutskottet 02-10, ordförande 06-10. Landstingsråd och landstingsstyrelsens vice ordförande 06-10. Regionfullmäktig, Värmland 02-10. Ersättare, regionstyrelsen 02-10.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Vice ordförande och sekreterare, Årjängs arbetarekommun 99-16. Ordförande, ABF Värmland 04-08 och 13-18. Ordförande, Konstfrämjandet Värmland 12-16.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2017/18:136 av Daniel Bäckström (C) 24 november 2017 Tullens verksamhet vid centrala gränsorter
Interpellationsdebatt 2013/14:409 av Svantorp, Gunilla (S) 5 juni 2014 Övergång mellan system inom vuxenutbildning
Interpellationsdebatt 2013/14:176 av Svantorp, Gunilla (S) 14 januari 2014 Fler yrkeshögskoleplatser
Interpellationsdebatt 2013/14:175 av Svantorp, Gunilla (S) 14 januari 2014 De estetiska ämnenas betydelse

Infrastruktursatsningar för Värmlands utveckling

Motion 2020/21:2372 av Gunilla Svantorp m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2020/21:2372 av Gunilla Svantorp m.fl. S Infrastruktursatsningar för Värmlands utveckling Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att i infrastrukturplanen studera förutsättningarna för fortsatta satsningar på tågförbindelsen StockholmOslo och tillkännager


Utskottsberedning: TU

Motion 2020/21:2372 av Gunilla Svantorp m.fl. (S) (docx, 71 kB) Motion 2020/21:2372 av Gunilla Svantorp m.fl. (S) (pdf, 86 kB)

Personalens hälsa får inte riskeras

Motion 2020/21:2054 av Caroline Helmersson Olsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2020/21:2054 av Caroline Helmersson Olsson m.fl. S Personalens hälsa får inte riskeras Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över möjligheten att åter bygga upp beredskapslager av skyddsutrustning och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen


Utskottsberedning: SoU

Motion 2020/21:2054 av Caroline Helmersson Olsson m.fl. (S) (docx, 69 kB) Motion 2020/21:2054 av Caroline Helmersson Olsson m.fl. (S) (pdf, 80 kB)

Livskraftig regionalpolitik

Motion 2020/21:2474 av Mikael Dahlqvist m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2020/21:2474 av Mikael Dahlqvist m.fl. S Livskraftig regionalpolitik Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om behovet av en regionalpolitik som ger människor förutsättningar att kunna bo och leva i hela landet och tillkännager detta för regeringen. Motivering


Utskottsberedning: NU

Motion 2020/21:2474 av Mikael Dahlqvist m.fl. (S) (docx, 74 kB) Motion 2020/21:2474 av Mikael Dahlqvist m.fl. (S) (pdf, 97 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se