Gunnar Axén (M)

Gunnar Axén (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Östergötlands län
Titel Teleingenjör/PR-konsult
Född år 1967

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2014-09-29
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ordförande 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2010-10-12 – 2010-10-12
    • Ordförande 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 2001-03-08 – 2002-09-29
    • Suppleant 1998-10-13 – 2001-03-07
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2006-12-01
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Riksrevisionens styrelse

    • Ledamot 2003-03-12 – 2006-10-16
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Valberedningen

    • Suppleant 2006-10-26 – 2014-09-29

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Avskaffad anmälan av kompostering, återvinning eller bortskaffande av hushållsavfall

Motion 2013/14:MJ387 av Gunnar Axén (M)

Motion till riksdagen 2013/14:MJ387 av Gunnar Axén M Avskaffad anmälan av kompostering, återvinning eller bortskaffande av hushållsavfall M1590 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att se över möjligheten att avskaffa anmälningsplikten för kompostering,


Utskottsberedning: 2013/14:MJU16
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:MJ387 av Gunnar Axén (M) (doc, 55 kB)

Svensk spelmarknad

Motion 2013/14:Kr263 av Gunnar Axén och Carl-Oskar Bohlin (M)

Motion till riksdagen 2013/14:Kr263 av Gunnar Axén och Carl-Oskar Bohlin M Svensk spelmarknad M1581 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om spelmonopol och omreglering av spelmarknaden. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som


Utskottsberedning: 2013/14:KrU6 2013/14:SoU12
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

Motion 2013/14:Kr263 av Gunnar Axén och Carl-Oskar Bohlin (M) (doc, 62 kB)

Ändring av strandskyddsreglerna i Östergötland

Motion 2013/14:MJ473 av Finn Bengtsson m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2013/14:MJ473 av Finn Bengtsson m.fl. M Ändring av strandskyddsreglerna i Östergötland M1821 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om möjligheterna att ändra gällande strandskyddsregler i Östergötland. Motivering I och med förändringen


Utskottsberedning: 2013/14:MJU26
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:MJ473 av Finn Bengtsson m.fl. (M) (doc, 57 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se