Gunnar Axén (M)

Gunnar Axén (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Östergötlands län
Titel Teleingenjör/PR-konsult
Född år 1967

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2014-09-29
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ordförande 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2010-10-12 – 2010-10-12
    • Ordförande 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 2001-03-08 – 2002-09-29
    • Suppleant 1998-10-13 – 2001-03-07
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2006-12-01
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Riksrevisionens styrelse

    • Ledamot 2003-03-12 – 2006-10-16
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Valberedningen

    • Suppleant 2006-10-26 – 2014-09-29

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av skr. 1998/99:104 Utvärdering av Riksgäldskontorets upplåning och skuldförvaltning budgetåren 1993/94-1998

Motion 1998/99:Fi44 av Lars Tobisson m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1998/99:Fi44 av Lars Tobisson m.fl. m med anledning av skr. 1998/99:104 Utvärdering av Riksgäldskontorets upplåning och skuldförvaltning budgetåren 1993/94-1998 Regeringens skrivelse med utvärdering av Riksgäldskontorets skuldförvaltning är den första i sitt slag. Den utgör ett viktigt inslag


Utskottsberedning: -1998/99:FiU26
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

med anledning av skr. 1998/99:97 Utvecklingen inom den kommunala sektorn

Motion 1998/99:Fi43 av Lars Tobisson m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1998/99:Fi43 av Lars Tobisson m.fl. m med anledning av skr. 1998/99:97 Utvecklingen inom den kommunala sektorn Inledning Regeringens skrivelse om utvecklingen inom den kommunala sektorn borde till sin natur vara såväl sakligt deskriptiv och analyserande som problemorienterad. Tyvärr finns i


Utskottsberedning: -------1998/99:FiU24
Riksdagsbeslut (14 yrkanden): , , 7 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1998/99:100 1999 års ekonomiska vårproposition

Motion 1998/99:Fi24 av Lars Tobisson m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1998/99:Fi24 av Lars Tobisson m.fl. m med anledning av prop. 1998/99:100 1999 års ekonomiska vårproposition Riksdagen beslutade 1995 att det skulle genomföras en registerbaserad folk- och bostadsräkning FoB år 2000. Regeringen har därefter informerat riksdagen om att arbetet är försenat. Den genomförda


Utskottsberedning: --1998/99:FiU27
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se