Gunnar Axén (M)

Gunnar Axén (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Östergötlands län
Titel Teleingenjör/PR-konsult
Född år 1967

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2014-09-29
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ordförande 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2010-10-12 – 2010-10-12
    • Ordförande 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 2001-03-08 – 2002-09-29
    • Suppleant 1998-10-13 – 2001-03-07
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2006-12-01
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Riksrevisionens styrelse

    • Ledamot 2003-03-12 – 2006-10-16
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Valberedningen

    • Suppleant 2006-10-26 – 2014-09-29

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Teracom

Skriftlig fråga 2001/02:1530 av Axén, Gunnar (m)

den 19 augusti Fråga 2001/02:1530 av Gunnar Axén m till kulturminister Marita Ulvskog om Teracom Enligt uppgifter i medierna har statliga Teracoms dotterbolag Boxer förlorat en tredjedel av sina digital-TV-kunder. Detta betyder att man i dag är fjärran från de mål som ställts upp för den statliga satsningen på marksänd

Inlämnad: 2002-08-19 Besvarare: kulturminister Marita Ulvskog (S)

uppdelning av arbetslösa

Skriftlig fråga 2001/02:1500 av Axén, Gunnar (m)

den 13 augusti Fråga 2001/02:1500 av Gunnar Axén m till näringsminister Björn Rosengren om uppdelning av arbetslösa Regeringen har lanserat förslaget att subventionera företag som anställer människor av annan etnisk härkomst. Avsikten bakom förslaget är, enligt LO:s ordförande och ledamoten i socialdemokraternas valledning

Inlämnad: 2002-08-13 Besvarare: näringsminister Björn Rosengren (S)

kompensation till tågresenärer

Skriftlig fråga 2001/02:1374 av Axén, Gunnar (m)

den 24 juni Fråga 2001/02:1374 av Gunnar Axén m till näringsminister Björn Rosengren om kompensation till tågresenärer SJ har nyligen genomfört en avsevärd försämring av kommunikationerna mellan Östergötland och Stockholm. Ytterligare försämringar kommer att genomföras inom kort. Detta har medfört stora problem för

Inlämnad: 2002-06-24 Besvarare: näringsminister Björn Rosengren (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se