Gunnar Axén (M)

Gunnar Axén (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Östergötlands län
Titel Teleingenjör/PR-konsult
Född år 1967

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2014-09-29
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ordförande 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2010-10-12 – 2010-10-12
    • Ordförande 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 2001-03-08 – 2002-09-29
    • Suppleant 1998-10-13 – 2001-03-07
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2006-12-01
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Riksrevisionens styrelse

    • Ledamot 2003-03-12 – 2006-10-16
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Valberedningen

    • Suppleant 2006-10-26 – 2014-09-29

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Linköpings universitet

Motion 2007/08:Ub552 av Yvonne Andersson m.fl. (kd, m, c, fp)

Motion till riksdagen 2007/08:Ub552 av Yvonne Andersson m.fl. kd, m, c, fp Linköpings universitet kd672 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om Linköpings universitet. Motivering I förra årets regeringsförklaring redovisades målen med svensk forskning:


Utskottsberedning: 2007/08:UbU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2007/08:Ub552 av Yvonne Andersson m.fl. (kd, m, c, fp) (doc, 46 kB)

Behovet av satsningar på infrastrukturen i Östergötland

Motion 2007/08:T521 av Staffan Danielsson m.fl. (c, fp, m, kd)

Motion till riksdagen 2007/08:T521 av Staffan Danielsson m.fl. c, fp, m, kd Behovet av satsningar på infrastrukturen i Östergötland c384 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om behovet av satsningar på infrastrukturen i Östergötland. Riksdagen tillkännager


Utskottsberedning: 2007/08:TU1
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2007/08:T521 av Staffan Danielsson m.fl. (c, fp, m, kd) (doc, 54 kB)

Norrköpings hamns strategiska betydelse

Motion 2007/08:T441 av Gunnar Axén m.fl. (m, kd, c, fp)

Motion till riksdagen 2007/08:T441 av Gunnar Axén m.fl. m, kd, c, fp Norrköpings hamns strategiska betydelse m920 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om Norrköpings hamns strategiska betydelse. Inledning Norrköping utgör tillsammans med Linköping


Utskottsberedning: 2008/09:TU2
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2007/08:T441 av Gunnar Axén m.fl. (m, kd, c, fp) (doc, 45 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se