Gunnar Axén (M)

Gunnar Axén (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Östergötlands län
Titel Teleingenjör/PR-konsult
Född år 1967

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2014-09-29
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ordförande 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2010-10-12 – 2010-10-12
    • Ordförande 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 2001-03-08 – 2002-09-29
    • Suppleant 1998-10-13 – 2001-03-07
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2006-12-01
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Riksrevisionens styrelse

    • Ledamot 2003-03-12 – 2006-10-16
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Valberedningen

    • Suppleant 2006-10-26 – 2014-09-29

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2005/06:226 av Axén, Gunnar (m) 21 februari 2006 Fortsatt utredning om lotterilagen
Interpellationsdebatt 2005/06:202 av Axén, Gunnar (m) 21 februari 2006 Kontroll av statsförvaltningen
Interpellationsdebatt 2001/02:36 av Axén, Gunnar (m) 30 oktober 2001 Svenska Spel AB

Taiwan och WHO

Skriftlig fråga 2006/07:1648 av Axén, Gunnar (m)

den 14 september Fråga 2006/07:1648 Taiwan och WHO av Gunnar Axén m till utrikesminister Carl Bildt m För smittsamma sjukdomar existerar inga gränser. I en globaliserad värld som karaktäriseras av många möten mellan människor från olika länder är preventiva åtgärder och kontroll av infektionssjukdomar beroende

Inlämnad: 2007-09-14 Besvarare: Carl Bildt (M)

Säkerheten för nätpokerspelare hos Svenska Spel

Skriftlig fråga 2005/06:1345 av Axén, Gunnar (m)

den 31 mars Fråga 2005/06:1345 av Gunnar Axén m till statsrådet Sven-Erik Österberg s Säkerheten för nätpokerspelare hos Svenska Spel Frågorna inför Svenska Spels inträde på nätpokermarknaden har varit många. Upphandlingen har ifrågasatts och är nu ett fall för domstol. Trots oklarheter har Svenska Spel gått vidare

Inlämnad: 2006-03-31 Besvarare: Sven-Erik Österberg (S)

Svenska Spels expansion till bingohallar

Skriftlig fråga 2005/06:1305 av Axén, Gunnar (m)

den 24 mars Fråga 2005/06:1305 av Gunnar Axén m till statsrådet Sven-Erik Österberg s Svenska Spels expansion till bingohallar Den svenska bingoverksamheten är ett sätt för många folkrörelser och idrottsföreningar att delvis finansiera sin verksamhet. Detta görs ofta i bingoallianser där flera olika föreningar

Inlämnad: 2006-03-24 Besvarare: Sven-Erik Österberg (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se