Gunnar Axén (M)

Gunnar Axén (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Östergötlands län
Titel Teleingenjör/PR-konsult
Född år 1967

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2014-09-29
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ordförande 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2010-10-12 – 2010-10-12
    • Ordförande 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 2001-03-08 – 2002-09-29
    • Suppleant 1998-10-13 – 2001-03-07
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2006-12-01
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Riksrevisionens styrelse

    • Ledamot 2003-03-12 – 2006-10-16
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Valberedningen

    • Suppleant 2006-10-26 – 2014-09-29

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2005/06:226 av Axén, Gunnar (m) 21 februari 2006 Fortsatt utredning om lotterilagen
Interpellationsdebatt 2005/06:202 av Axén, Gunnar (m) 21 februari 2006 Kontroll av statsförvaltningen
Interpellationsdebatt 2001/02:36 av Axén, Gunnar (m) 30 oktober 2001 Svenska Spel AB

Fortsatt utredning om lotterilagen

Interpellation 2005/06:226 av Axén, Gunnar (m)

den 30 januari Interpellation 2005/06:226 av Gunnar Axén m till statsrådet Sven-Erik Österberg s Fortsatt utredning om lotterilagen I den utredning av lotterilagen som regeringens ensamutredare, Jan Francke, nu överlämnat till statsrådet slås tydligt fast att den svenska lotterilagen står i strid med EG-rätten.

Inlämnad: 2006-01-30 Besvarare: Sven-Erik Österberg (S)

Webb-tv interpellationsdebatt: Fortsatt utredning om lotterilagen

Kontroll av statsförvaltningen

Interpellation 2005/06:202 av Axén, Gunnar (m)

den 18 januari Interpellation 2005/06:202 av Gunnar Axén m till statsminister Göran Persson s Kontroll av statsförvaltningen De statliga bolagen förvaltar skattebetalarnas pengar. Flera statliga bolag och annan statlig verksamhet verkar på marknader där de saknar eller har begränsad konkurrens. Detta gör att deras

Inlämnad: 2006-01-18 Besvarare: Sven-Erik Österberg (S)

Webb-tv interpellationsdebatt: Kontroll av statsförvaltningen

byggandet av Ostlänken

Interpellation 2004/05:533 av Axén, Gunnar (m)

den 19 april Interpellation 2004/05:533 av Gunnar Axén m till statsrådet Ulrica Messing om byggandet av Ostlänken Ostlänken är en ca 15 mil lång planerad dubbelspårsjärnväg mellan Järna och Linköping. Den nya järnvägen ska stärka kommunikationerna dels inom regionen och knyta Östergötland, Södermanland och Mälardalen

Inlämnad: 2005-04-19 Besvarare: Ulrica Messing (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se