Gunnar Axén (M)

Gunnar Axén (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Östergötlands län
Titel Teleingenjör/PR-konsult
Född år 1967

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2014-09-29
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ordförande 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2010-10-12 – 2010-10-12
    • Ordförande 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 2001-03-08 – 2002-09-29
    • Suppleant 1998-10-13 – 2001-03-07
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2006-12-01
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Riksrevisionens styrelse

    • Ledamot 2003-03-12 – 2006-10-16
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Valberedningen

    • Suppleant 2006-10-26 – 2014-09-29

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2005/06:226 av Axén, Gunnar (m) 21 februari 2006 Fortsatt utredning om lotterilagen
Interpellationsdebatt 2005/06:202 av Axén, Gunnar (m) 21 februari 2006 Kontroll av statsförvaltningen
Interpellationsdebatt 2001/02:36 av Axén, Gunnar (m) 30 oktober 2001 Svenska Spel AB

Forskning om tidigare östtysk politisk aktivitet i Sverige

Motion 2013/14:Ub451 av Finn Bengtsson m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2013/14:Ub451 av Finn Bengtsson m.fl. M Forskning om tidigare östtysk politisk aktivitet i Sverige M1911 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om behovet av forskning rörande tidigare östtysk politisk aktivitet i Sverige. Motivering


Utskottsberedning: 2013/14:UbU14
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:Ub451 av Finn Bengtsson m.fl. (M) (doc, 63 kB)

Taiwans/Republiken Kinas meningsfulla deltagande i FN

Motion 2013/14:U258 av Gunnar Axén och Finn Bengtsson (M)

Motion till riksdagen 2013/14:U258 av Gunnar Axén och Finn Bengtsson M Taiwans/Republiken Kinas meningsfulla deltagande i FN M1572 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att Sveriges regering inom EU och FN bör verka för att Taiwan/Republiken Kina


Utskottsberedning: 2013/14:UU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:U258 av Gunnar Axén och Finn Bengtsson (M) (doc, 57 kB)

Screening för osteoporos

Motion 2013/14:So478 av Gunnar Axén och Finn Bengtsson (M)

Motion till riksdagen 2013/14:So478 av Gunnar Axén och Finn Bengtsson M Screening för osteoporos M1593 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att se över möjligheterna att införa screening för osteoporos benskörhet för att i tidigt skede upptäcka


Utskottsberedning: 2013/14:SoU8
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:So478 av Gunnar Axén och Finn Bengtsson (M) (doc, 57 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se