Gunnar Axén (M)

Gunnar Axén (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Östergötlands län
Titel Teleingenjör/PR-konsult
Född år 1967

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2014-09-29
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ordförande 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2010-10-12 – 2010-10-12
    • Ordförande 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 2001-03-08 – 2002-09-29
    • Suppleant 1998-10-13 – 2001-03-07
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2006-12-01
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Riksrevisionens styrelse

    • Ledamot 2003-03-12 – 2006-10-16
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Valberedningen

    • Suppleant 2006-10-26 – 2014-09-29

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2005/06:226 av Axén, Gunnar (m) 21 februari 2006 Fortsatt utredning om lotterilagen
Interpellationsdebatt 2005/06:202 av Axén, Gunnar (m) 21 februari 2006 Kontroll av statsförvaltningen
Interpellationsdebatt 2001/02:36 av Axén, Gunnar (m) 30 oktober 2001 Svenska Spel AB

konkurrensen på drivmedelsmarknaden

Skriftlig fråga 2002/03:1199 av Axén, Gunnar (m)

den 1 juli Fråga 2002/03:1199 av Gunnar Axén m till jordbruksminister Ann-Christin Nykvist om konkurrensen på drivmedelsmarknaden Oljebolaget Shells svenska verksamhet är till salu, enligt uppgifter i medierna. Därmed hotar koncentrationen på denna marknad att öka ytterligare. Drivmedelsmarknaden har redan tidigare

Inlämnad: 2003-07-01 Besvarare: Leif Pagrotsky (S)

med anledning av skr. 2002/03:130 Redovisning av AP-fondernas verksamhet 2002

Motion 2002/03:Fi31 av Tomas Högström och Gunnar Axén (m)

Motion till riksdagen 2002/03:Fi31 av Tomas Högström och Gunnar Axén m med anledning av skr. 2002/03:130 Redovisning av AP-fondernas verksamhet 2002 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att Sjätte AP-fondens verksamhet bör avvecklas. Motivering Det


Utskottsberedning: 2003/04:FiU6
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

med anledning av skr. 2002/03:104 Utvärdering av statens upplåning och skuldförvaltning 1998-2002

Motion 2002/03:Fi28 av Fredrik Reinfeldt m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2002/03:Fi28 av Fredrik Reinfeldt m.fl. m med anledning av skr. 2002/03:104 Utvärdering av statens upplåning och skuldförvaltning 1998-2002 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen beslutar att Riksgäldskontorets sparprodukt Riksgäldsspar avvecklas i enlighet med vad som anförs i motionen. Motivering


Utskottsberedning: 2002/03:FiU22
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se