Gunnar Axén (M)

Gunnar Axén (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Östergötlands län
Titel Teleingenjör/PR-konsult
Född år 1967

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2014-09-29
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ordförande 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2010-10-12 – 2010-10-12
    • Ordförande 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 2001-03-08 – 2002-09-29
    • Suppleant 1998-10-13 – 2001-03-07
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2006-12-01
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Riksrevisionens styrelse

    • Ledamot 2003-03-12 – 2006-10-16
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Valberedningen

    • Suppleant 2006-10-26 – 2014-09-29

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2005/06:226 av Axén, Gunnar (m) 21 februari 2006 Fortsatt utredning om lotterilagen
Interpellationsdebatt 2005/06:202 av Axén, Gunnar (m) 21 februari 2006 Kontroll av statsförvaltningen
Interpellationsdebatt 2001/02:36 av Axén, Gunnar (m) 30 oktober 2001 Svenska Spel AB

arbetslösas möjlighet att få jobb hos bemanningsföretag

Skriftlig fråga 2004/05:2178 av Axén, Gunnar (m)

den 7 september Fråga 2004/05:2178 av Gunnar Axén m till statsrådet Hans Karlsson om arbetslösas möjlighet att få jobb hos bemanningsföretag Den faktiska svenska arbetslösheten är rekordhög och vi jobbar i dag mindre i Sverige än vi gjorde under början av 1990-talet. Regeringen arbetar hårt med att gömma arbetslösheten

Inlämnad: 2005-09-07 Besvarare: Hans Karlsson (S)

legalisering av pokerspel

Skriftlig fråga 2004/05:2171 av Axén, Gunnar (m)

den 6 september Fråga 2004/05:2171 av Gunnar Axén m till finansminister Pär Nuder om legalisering av pokerspel Poker är ett av Sveriges snabbast växande spel. Olika bedömare räknar med att mellan 50 000 och 100 000 personer spelar poker på Internet. Dessa spel är generellt sett lagliga. Samtidigt finns uppskattningsvis

Inlämnad: 2005-09-06 Besvarare: Bosse Ringholm (S)

minskade polisresurser i Östergötland

Skriftlig fråga 2004/05:2156 av Axén, Gunnar (m)

den 1 september Fråga 2004/05:2156 av Gunnar Axén m till justitieminister Thomas Bodström om minskade polisresurser i Östergötland Enligt prognosen från Polismyndigheten i Östergötland kommer antalet poliser i Östergötland att konstant minska fram till år 2008. Visserligen är antalet anställda poliser i bästa fall

Inlämnad: 2005-09-01 Besvarare: Thomas Bodström (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se