Gunnar Axén (M)

Gunnar Axén (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Östergötlands län
Titel Teleingenjör/PR-konsult
Född år 1967

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2014-09-29
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ordförande 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2010-10-12 – 2010-10-12
    • Ordförande 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 2001-03-08 – 2002-09-29
    • Suppleant 1998-10-13 – 2001-03-07
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2006-12-01
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Riksrevisionens styrelse

    • Ledamot 2003-03-12 – 2006-10-16
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Valberedningen

    • Suppleant 2006-10-26 – 2014-09-29

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2005/06:226 av Axén, Gunnar (m) 21 februari 2006 Fortsatt utredning om lotterilagen
Interpellationsdebatt 2005/06:202 av Axén, Gunnar (m) 21 februari 2006 Kontroll av statsförvaltningen
Interpellationsdebatt 2001/02:36 av Axén, Gunnar (m) 30 oktober 2001 Svenska Spel AB

Forskning vid Linköpings universitet

Motion 2008/09:Ub558 av Yvonne Andersson m.fl. (kd, m, fp, c)

Motion till riksdagen 2008/09:Ub558 av Yvonne Andersson m.fl. kd, m, fp, c Forskning vid Linköpings universitet kd408 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om Linköpings universitet. Aktuell probleminventering för Linköpings universitet Det allvarligaste


Utskottsberedning: 2008/09:UbU4
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2008/09:Ub558 av Yvonne Andersson m.fl. (kd, m, fp, c) (doc, 45 kB)

Taiwan

Motion 2008/09:U358 av Gunnar Axén och Dan Kihlström (m, kd)

Motion till riksdagen 2008/09:U358 av Gunnar Axén och Dan Kihlström m, kd Taiwan m925 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att Sveriges regering i EU och FN bör verka för att Taiwan ska kunna delta i och bidra till FN och dess underorganisationer.


Utskottsberedning: 2009/10:UU15
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2008/09:U358 av Gunnar Axén och Dan Kihlström (m, kd) (doc, 40 kB)

Vattenkraftens roll för elförsörjningen

Motion 2008/09:N422 av Krister Hammarbergh och Gunnar Axén (m)

Motion till riksdagen 2008/09:N422 av Krister Hammarbergh och Gunnar Axén m Vattenkraftens roll för elförsörjningen m1898 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att förbättra förutsättningarna för att effektivisera och öka vattenkraftens produktionskapacitet.


Utskottsberedning: 2008/09:NU25
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2008/09:N422 av Krister Hammarbergh och Gunnar Axén (m) (doc, 39 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se