Gunnar Axén (M)

Gunnar Axén (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Östergötlands län
Titel Teleingenjör/PR-konsult
Född år 1967

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2014-09-29
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ordförande 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2010-10-12 – 2010-10-12
    • Ordförande 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 2001-03-08 – 2002-09-29
    • Suppleant 1998-10-13 – 2001-03-07
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2006-12-01
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Riksrevisionens styrelse

    • Ledamot 2003-03-12 – 2006-10-16
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Valberedningen

    • Suppleant 2006-10-26 – 2014-09-29

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

reklamskatten

Skriftlig fråga 2003/04:1486 av Axén, Gunnar (m)

den 3 augusti Fråga 2003/04:1486 av Gunnar Axén m till finansminister Bosse Ringholm om reklamskatten Riksdagen har vid upprepade tillfällen fattat beslut om att reklamskatten ska avskaffas. Trots detta har regeringen inte återkommit med förslag om detta till riksdagen. Enligt uppgifter i medierna har det framkommit

Inlämnad: 2004-08-03 Besvarare: Bosse Ringholm (S)

Sveriges hållning gentemot Kina

Skriftlig fråga 2003/04:1482 av Axén, Gunnar (m)

den 2 augusti Fråga 2003/04:1482 av Gunnar Axén m till utrikesminister Laila Freivalds om Sveriges hållning gentemot Kina Enligt den kinesiska dagstidningen China Daily den 30 juli 2004 har Folkrepubliken Kinas viceminister med ansvar för Taiwanfrågor, Wang Zaixi, uttalat hotelser gentemot Taiwan. Hoten går ut på att

Inlämnad: 2004-08-02 Besvarare: Laila Freivalds (S)

med anledning av prop. 2003/04:105 God ekonomisk hushållning i kommuner och landsting

Motion 2003/04:Fi42 av Mikael Odenberg m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2003/04:Fi42 av Mikael Odenberg m.fl. m med anledning av prop. 2003/04:105 God ekonomisk hushållning i kommuner och landsting Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen beslutar om lagändring vad gäller hantering av synnerliga skäl i balanskravet i enlighet med vad som anges i motionen. Riksdagen tillkännager


Utskottsberedning: 2004/05:FiU8
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se