Gunnar Axén (M)

Gunnar Axén (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Östergötlands län
Titel Teleingenjör/PR-konsult
Född år 1967

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2014-09-29
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ordförande 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2010-10-12 – 2010-10-12
    • Ordförande 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 2001-03-08 – 2002-09-29
    • Suppleant 1998-10-13 – 2001-03-07
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2006-12-01
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Riksrevisionens styrelse

    • Ledamot 2003-03-12 – 2006-10-16
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Valberedningen

    • Suppleant 2006-10-26 – 2014-09-29

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2005/06:100 2006 års ekonomiska vårproposition

Motion 2005/06:Fi13 av Mikael Odenberg m.fl. (m)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår förslag om ändring i lagen 2003:113 om elcertifikat punkt 8Riksdagen avslår förslag om ändring i lagen 2006:000 om ändring i lagen 2003:113 om elcertifikat punkt 11Riksdagen avslår förslag om att Boverket, Skogsstyrelsen och Jordbruksverket får ge bidrag till vissa miljöorganisationer


Utskottsberedning: 2005/06:FiU21 2005/06:NU17
Riksdagsbeslut (9 yrkanden): 9 avslag

Motion 2005/06:Fi13 av Mikael Odenberg m.fl. (m) (doc, 48 kB)

med anledning av prop. 2005/06:145 Nationellt program för energieffektivisering och energismart byggande

Motion 2005/06:Bo15 av Marietta de Pourbaix-Lundin m.fl. (m)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om energieffektiviseringsmål. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om energieffektiviseringsåtgärder. Riksdagen avslår regeringens förslag om energideklarationer. Riksdagen avslår


Utskottsberedning: 2005/06:BoU9
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

Motion 2005/06:Bo15 av Marietta de Pourbaix-Lundin m.fl. (m) (doc, 66 kB)

Säkerheten för nätpokerspelare hos Svenska Spel

Skriftlig fråga 2005/06:1345 av Axén, Gunnar (m)

den 31 mars Fråga 2005/06:1345 av Gunnar Axén m till statsrådet Sven-Erik Österberg s Säkerheten för nätpokerspelare hos Svenska Spel Frågorna inför Svenska Spels inträde på nätpokermarknaden har varit många. Upphandlingen har ifrågasatts och är nu ett fall för domstol. Trots oklarheter har Svenska Spel gått vidare

Inlämnad: 2006-03-31 Besvarare: Sven-Erik Österberg (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se