Gunnar Hökmark (M)

Gunnar Hökmark (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Titel civilekonom
Född år 1952

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2019-07-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1982-10-04 – 2004-07-19
    • Europaparlamentet

    • Ledamot 2004-07-20 – 2019-07-02
    • Konstitutionsutskottet

    • Ordförande 2003-01-23 – 2004-06-18
    • Ledamot 2003-01-01 – 2003-01-22
    • Suppleant 1985-09-30 – 1987-10-06
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2002-12-31
    • Suppleant 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Ledamot 1987-10-06 – 1988-10-02
    • Suppleant 1985-09-30 – 1987-10-06
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2003-01-01 – 2004-07-19
    • Ledamot 2002-10-08 – 2002-12-31
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1994-10-19
    • Suppleant 1993-10-07 – 1994-10-02
    • Ledamot 1991-10-08 – 1993-10-06
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 1999-09-23
    • Ledamot 1996-10-24 – 1998-10-04
    • Suppleant 1994-10-11 – 1996-10-23
    • Finansutskottet

    • Ledamot 1999-09-23 – 2002-09-30
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 1982-10-04 – 1985-09-29
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 1982-10-04 – 1985-09-29
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Förste vice ordförande 2003-02-18 – 2003-11-20
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad 2002-12-03 – 2002-12-18
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2002-01-01 – 2002-10-08
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2003-01-01 – 2004-07-19
    • Ledamot 1999-09-23 – 2002-09-30
    • Valberedningen

    • Suppleant 1991-09-30 – 1994-10-03
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 1991-10-15 – 1994-10-03
    • OSSE-delegationen

    • Suppleant 2002-10-15 – 2003-12-17
    • EFTA-delegationen

    • Suppleant 1988-10-18 – 1991-09-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Debatt om förslag 2001/02:FIU5 14 december 2001 Utgiftsområde 27 Avgiften till Europeiskagemenskapen
Debatt om förslag 2001/02:FIU3 14 december 2001 Utgiftsområde 25 Allmänna bidrag tillkommuner
Interpellationsdebatt 2001/02:26 av Hökmark, Gunnar (m) 25 oktober 2001 den ekonomiska utvecklingen

Dokument:

med anledning av prop. 2003/04:155 Ändringar i det kommunala utjämningssystemet

Motion 2003/04:Fi46 av Fredrik Reinfeldt m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2003/04:Fi46 av Fredrik Reinfeldt m.fl. m med anledning av prop. 2003/04:155 Ändringar i det kommunala utjämningssystemet 1 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om behovet att genomföra genomgripande förändringar av de ekonomiska


Utskottsberedning: 2004/05:FiU7
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): 6 avslag

med anledning av prop. 2003/04:145 Trängselskatt

Motion 2003/04:Sk38 av Fredrik Reinfeldt m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2003/04:Sk38 av Fredrik Reinfeldt m.fl. m med anledning av prop. 2003/04:145 Trängselskatt 1 Innehållsförteckning 1 Innehållsförteckning 1 2 Förslag till riksdagsbeslut 2 3 Inledning 2 4 Slöseri med pengar 4 5 Skatter 5 6 Miljöaspekter och analys saknas 6 7 Erfarenheter från London 7 8 Trafikpolitiska


Utskottsberedning: 2003/04:SkU35
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

med anledning av prop. 2003/04:100 2004 års ekonomiska vårproposition

Motion 2003/04:Fi22 av Fredrik Reinfeldt m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2003/04:Fi22 av Fredrik Reinfeldt m.fl. m med anledning av prop. 2003/04:100 2004 års ekonomiska vårproposition En politik för tillväxt och fler i arbete 1 Sammanfattning Socialdemokraterna missar praktiskt taget alla de mål som ställts upp för politiken. Varken sysselsättnings-arbetslöshets-frånvaro-


Utskottsberedning: 2003/04:FiU20
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.