Gunnar Hökmark (M)

Gunnar Hökmark (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Titel civilekonom
Född år 1952

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2019-07-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1982-10-04 – 2004-07-19
    • Europaparlamentet

    • Ledamot 2004-07-20 – 2019-07-02
    • Konstitutionsutskottet

    • Ordförande 2003-01-23 – 2004-06-18
    • Ledamot 2003-01-01 – 2003-01-22
    • Suppleant 1985-09-30 – 1987-10-06
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2002-12-31
    • Suppleant 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Ledamot 1987-10-06 – 1988-10-02
    • Suppleant 1985-09-30 – 1987-10-06
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2003-01-01 – 2004-07-19
    • Ledamot 2002-10-08 – 2002-12-31
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1994-10-19
    • Suppleant 1993-10-07 – 1994-10-02
    • Ledamot 1991-10-08 – 1993-10-06
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 1999-09-23
    • Ledamot 1996-10-24 – 1998-10-04
    • Suppleant 1994-10-11 – 1996-10-23
    • Finansutskottet

    • Ledamot 1999-09-23 – 2002-09-30
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 1982-10-04 – 1985-09-29
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 1982-10-04 – 1985-09-29
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Förste vice ordförande 2003-02-18 – 2003-11-20
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad 2002-12-03 – 2002-12-18
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2002-01-01 – 2002-10-08
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2003-01-01 – 2004-07-19
    • Ledamot 1999-09-23 – 2002-09-30
    • Valberedningen

    • Suppleant 1991-09-30 – 1994-10-03
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 1991-10-15 – 1994-10-03
    • OSSE-delegationen

    • Suppleant 2002-10-15 – 2003-12-17
    • EFTA-delegationen

    • Suppleant 1988-10-18 – 1991-09-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 1989/90:150 Förslag till slutlig reglering av statsbudgeten för budgetåret 1990/91, m.m. (kompletteringsproposition)

Motion 1989/90:Fi66 av Carl Bildt m.fl. (m)

Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1989/90:Fi66 av Carl Bildt m.fl. m med anledning av prop. 1989/90:150 Förslag till slutlig reglering av statsbudgeten för budgetåret 1990/91, m.m. kompletteringsproposition Innehåll 1. Sammanfattning 2 2. Den internationella utvecklingen


Utskottsberedning: -----------------------1989/90:FiU29 1989/90:FiU40
Riksdagsbeslut (46 yrkanden): , , 23 saknar beslutsinformation

Motion 1989/90:Fi66 av Carl Bildt m.fl. (m) (pdf, 1149 kB)

med anledning av proposition 1989/90:146 om

Motion 1989/90:Jo85 av Carl Bildt m.fl. (m)

Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1989/90:Jo85 av Carl Bildt m.fl. m med anledning av proposition 1989/90:146 om livsmedelspolitiken Innehåll Sida 1. Sammanfattning 1 2. Inledning 2 3. Allmänna utgångspunkter 3 4. Regeringens förslag 4 5. Det svenska jordbrukets


Utskottsberedning: ----------------------------1989/90:JoU25
Riksdagsbeslut (56 yrkanden): , , 28 saknar beslutsinformation

Motion 1989/90:Jo85 av Carl Bildt m.fl. (m) (pdf, 935 kB)

med anledning av prop. 1989/90:111 1989/90

Motion 1989/90:Sk108 av Carl Bildt m.fl. (m)

Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1989/90:Sk 108 av Carl Bildt m.fl. m v Mot. med anledning av prop. 1989/90:111 1989/90 Reformerad mervärdeskatt Skl08 Innehållsförteckning 1. Sammanfattning 1 2. Inledning 2 3. De indirekta skatternas roll 3 4. Mervärdeskattesystemet


Utskottsberedning: -------------------------1989/90:SkU31
Riksdagsbeslut (50 yrkanden): , , 25 saknar beslutsinformation

Motion 1989/90:Sk108 av Carl Bildt m.fl. (m) (pdf, 492 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.