Gunnar Hökmark (M)

Gunnar Hökmark (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Titel civilekonom
Född år 1952

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2019-07-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1982-10-04 – 2004-07-19
    • Europaparlamentet

    • Ledamot 2004-07-20 – 2019-07-02
    • Konstitutionsutskottet

    • Ordförande 2003-01-23 – 2004-06-18
    • Ledamot 2003-01-01 – 2003-01-22
    • Suppleant 1985-09-30 – 1987-10-06
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2002-12-31
    • Suppleant 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Ledamot 1987-10-06 – 1988-10-02
    • Suppleant 1985-09-30 – 1987-10-06
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2003-01-01 – 2004-07-19
    • Ledamot 2002-10-08 – 2002-12-31
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1994-10-19
    • Suppleant 1993-10-07 – 1994-10-02
    • Ledamot 1991-10-08 – 1993-10-06
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 1999-09-23
    • Ledamot 1996-10-24 – 1998-10-04
    • Suppleant 1994-10-11 – 1996-10-23
    • Finansutskottet

    • Ledamot 1999-09-23 – 2002-09-30
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 1982-10-04 – 1985-09-29
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 1982-10-04 – 1985-09-29
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Förste vice ordförande 2003-02-18 – 2003-11-20
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad 2002-12-03 – 2002-12-18
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2002-01-01 – 2002-10-08
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2003-01-01 – 2004-07-19
    • Ledamot 1999-09-23 – 2002-09-30
    • Valberedningen

    • Suppleant 1991-09-30 – 1994-10-03
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 1991-10-15 – 1994-10-03
    • OSSE-delegationen

    • Suppleant 2002-10-15 – 2003-12-17
    • EFTA-delegationen

    • Suppleant 1988-10-18 – 1991-09-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Ändrad placering av riksdagledamöterna i kammaren

Motion 1991/92:K316 av Lars Tobisson och Gunnar Hökmark (m)

Motion till riksdagen 1991/92:K316 av Lars Tobisson och Gunnar Hökmark m Ändrad placering av riksdagsledamöterna i kammaren Det klagas ofta på riksdagens kammardebatter. De anses stela och tråkiga. Närvaron är låg även när det gäller ärenden av allmänt intresse. Senare tiders talmän har lagt ned mycken möda på att


Utskottsberedning: -1991/92:KU33
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1990/91:190 Ombildning av Stadshypotek

Motion 1990/91:N131 av Nic Grönvall m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1990/91:N131 av Nic Grönvall m.fl. m med anledning av prop. 1990/91:190 Ombildning av Stadshypotek I prop. 1990/91:190 föreslås genomgripande förändringar av Stadshypotek stadshypotekskassan och stadshypoteksföreningarnaFörslaget har föregåtts av en utredning Hypoteksinstituten i framtidenSOU


Utskottsberedning: 1990/91:NU42
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , ,

med anledning av prop. 1990/91:183 Ändrad träfiberprövning

Motion 1990/91:N122 av Per Westerberg m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1990/91:N122 av Per Westerberg m.fl. m med anledning av prop. 1990/91:183 Ändrad träfiberprövning Träfiberlagen syftar till att styra användningen av s.k. träfiber till vissa industrier. Det primära syftet med lagen är att förhindra att träfiber används som bränsle i stället för som industriråvara.


Utskottsberedning: -1990/91:NU42
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.