Gunnar Hökmark (M)

Gunnar Hökmark (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Titel civilekonom
Född år 1952

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2019-07-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1982-10-04 – 2004-07-19
    • Europaparlamentet

    • Ledamot 2004-07-20 – 2019-07-02
    • Konstitutionsutskottet

    • Ordförande 2003-01-23 – 2004-06-18
    • Ledamot 2003-01-01 – 2003-01-22
    • Suppleant 1985-09-30 – 1987-10-06
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2002-12-31
    • Suppleant 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Ledamot 1987-10-06 – 1988-10-02
    • Suppleant 1985-09-30 – 1987-10-06
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2003-01-01 – 2004-07-19
    • Ledamot 2002-10-08 – 2002-12-31
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1994-10-19
    • Suppleant 1993-10-07 – 1994-10-02
    • Ledamot 1991-10-08 – 1993-10-06
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 1999-09-23
    • Ledamot 1996-10-24 – 1998-10-04
    • Suppleant 1994-10-11 – 1996-10-23
    • Finansutskottet

    • Ledamot 1999-09-23 – 2002-09-30
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 1982-10-04 – 1985-09-29
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 1982-10-04 – 1985-09-29
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Förste vice ordförande 2003-02-18 – 2003-11-20
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad 2002-12-03 – 2002-12-18
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2002-01-01 – 2002-10-08
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2003-01-01 – 2004-07-19
    • Ledamot 1999-09-23 – 2002-09-30
    • Valberedningen

    • Suppleant 1991-09-30 – 1994-10-03
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 1991-10-15 – 1994-10-03
    • OSSE-delegationen

    • Suppleant 2002-10-15 – 2003-12-17
    • EFTA-delegationen

    • Suppleant 1988-10-18 – 1991-09-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 1994/95:177 Turistpolitik

Motion 1994/95:Kr11 av Elisabeth Fleetwood m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1994/95:Kr11 av Elisabeth Fleetwood m.fl. m med anledning av prop. 1994/95:177 Turistpolitik När Sverige 1991 fick en borgerlig regering påbörjades en kraftfull förändring av den politik som dittills förts i syfte att främja turismen i Sverige. På förslag av regeringen beslutade därför riksdagen


Utskottsberedning: ---1994/95:KrU28
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): , , 3 saknar beslutsinformation

Folkbildningen

Motion 1994/95:Kr503 av Elisabeth Fleetwood m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1994/95:Kr503 av Elisabeth Fleetwood m.fl. m Folkbildningen Folkbildningen har under de senaste åren spelat en stor roll i kampen mot arbetslösheten. Folkhögskolor och studieförbund har fått ökade ekonomiska resurser att ta emot många 10 000-tal nya studerande. Problemet med dessa insatser är


Utskottsberedning: -1994/95:KrU9
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ungdomsfrågor m.m.

Motion 1994/95:Kr420 av Elisabeth Fleetwood m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1994/95:Kr420 av Elisabeth Fleetwood m.fl. m Ungdomsfrågor m.m. För att uppnå stabilitet i de offentliga finanserna och uppnå det avgörande målet om en balanserad budget till 1998 måste alla verksamheter bidra. Mot den bakgrunden anser vi att littera D. Ungdomsfrågor bör minska med 50 miljoner


Utskottsberedning: ------1994/95:AU7 1994/95:BoU11 1994/95:KrU27 1994/95:NU18
Riksdagsbeslut (12 yrkanden): , , 6 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.