Gunnar Hökmark (M)

Gunnar Hökmark (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Titel civilekonom
Född år 1952

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2019-07-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1982-10-04 – 2004-07-19
    • Europaparlamentet

    • Ledamot 2004-07-20 – 2019-07-02
    • Konstitutionsutskottet

    • Ordförande 2003-01-23 – 2004-06-18
    • Ledamot 2003-01-01 – 2003-01-22
    • Suppleant 1985-09-30 – 1987-10-06
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2002-12-31
    • Suppleant 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Ledamot 1987-10-06 – 1988-10-02
    • Suppleant 1985-09-30 – 1987-10-06
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2003-01-01 – 2004-07-19
    • Ledamot 2002-10-08 – 2002-12-31
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1994-10-19
    • Suppleant 1993-10-07 – 1994-10-02
    • Ledamot 1991-10-08 – 1993-10-06
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 1999-09-23
    • Ledamot 1996-10-24 – 1998-10-04
    • Suppleant 1994-10-11 – 1996-10-23
    • Finansutskottet

    • Ledamot 1999-09-23 – 2002-09-30
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 1982-10-04 – 1985-09-29
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 1982-10-04 – 1985-09-29
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Förste vice ordförande 2003-02-18 – 2003-11-20
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad 2002-12-03 – 2002-12-18
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2002-01-01 – 2002-10-08
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2003-01-01 – 2004-07-19
    • Ledamot 1999-09-23 – 2002-09-30
    • Valberedningen

    • Suppleant 1991-09-30 – 1994-10-03
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 1991-10-15 – 1994-10-03
    • OSSE-delegationen

    • Suppleant 2002-10-15 – 2003-12-17
    • EFTA-delegationen

    • Suppleant 1988-10-18 – 1991-09-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 2001/02:100 2002 års ekonomiska vårproposition

Motion 2001/02:Fi36 av Bo Lundgren m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2001/02:Fi36 av Bo Lundgren m.fl. m med anledning av prop. 2001/02:100 2002 års ekonomiska vårproposition 1 Innehållsförteckning 1 Innehållsförteckning 1 2 Förslag till riksdagsbeslut 3 3 Möjligheternas Sverige 4 3.1 Ett samhälle av möjligheter 4 3.1.1 En ny politik 4 3.1.2 Vänd inte verkligheten


Utskottsberedning: 2001/02:FiU20 2001/02:SfU18
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 1 avslag, ,

med anledning av prop. 2001/02:142 Ändringar i lagen om offentlig upphandling, m.m.

Motion 2001/02:Fi35 av Gunnar Hökmark m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2001/02:Fi35 av Gunnar Hökmark m.fl. m med anledning av prop. 2001/02:142 Ändringar i lagen om offentlig upphandling, m.m. Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår propositionens förslag till ändringar i lagen om offentlig upphandling i enlighet med vad som anförs i propositionen. Riksdagen


Utskottsberedning: 2001/02:FiU12
Riksdagsbeslut (5 yrkanden): , ,

med anledning av prop. 2001/02:143 Samverkan för en trygg, effektiv och miljövänlig energiförsörjning

Motion 2001/02:N53 av Bo Lundgren m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2001/02:N53 av Bo Lundgren m.fl. m med anledning av prop. 2001/02:143 Samverkan för en trygg, effektiv och miljövänlig energiförsörjning 1 Sammanfattning Vi anser att energipolitikens mål skall vara att främja en säker och konkurrenskraftig el- och energiförsörjning i hela Sverige. All energiproduktion


Utskottsberedning: 2001/02:NU17
Riksdagsbeslut (18 yrkanden): , ,

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.