Gunnar Nordmark (L)

Gunnar Nordmark (L)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Liberalerna
Valkrets Kronobergs län
Titel lärare
Född år 1954

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2007-01-17

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2006-10-02
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2004-09-20
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2004-09-30 – 2006-03-09
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2006-03-09 – 2006-10-02
    • Valprövningsnämnden

    • Ledamot 2002-12-10 – 2007-01-17

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av skr. 2005/06:102 Utvecklingen inom den kommunala sektorn

Motion 2005/06:Fi17 av Karin Pilsäter m.fl. (fp)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om inriktningen av en politik som stärker kommunernas och landstingens skattebas. Riksdagen begär att regeringen återkommer med förslag till riksdagen om åtgärder rörande kommunernas oredovisade pensionsskulder. Riksdagen


Utskottsberedning: 2005/06:FiU26
Riksdagsbeslut (8 yrkanden): 8 avslag

Motion 2005/06:Fi17 av Karin Pilsäter m.fl. (fp) (doc, 60 kB) Motion 2005/06:Fi17 av Karin Pilsäter m.fl. (fp) (pdf, 197 kB)

med anledning av prop. 2005/06:195 Elektroniska kommunikationstjänster m.m. inom psykiatrisk tvångsvård

Motion 2005/06:So47 av Gunnar Nordmark (fp)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om möjligheten att införa generella restriktioner på elektroniska kommunikationstjänster för personer dömda till rättspsykiatrisk vård. Motivering För personer dömda till fängelse finns möjlighet att införa långtgående


Utskottsberedning: 2005/06:SoU28
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2005/06:So47 av Gunnar Nordmark (fp) (doc, 43 kB) Motion 2005/06:So47 av Gunnar Nordmark (fp) (pdf, 131 kB)

med anledning av prop. 2005/06:100 2006 års ekonomiska vårproposition

Motion 2005/06:Fi14 av Karin Pilsäter m.fl. (fp)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens förslag till lag om ändring i lagen 2005:30 om kreditering på skattekonto av stöd för investering i energieffektivisering och konvertering till förnybara energikällor. Riksdagen avslår regeringens förslag till lag om ändring i lagen 2005:1247 om kreditering på skattekonto


Utskottsberedning: 2005/06:FiU21
Riksdagsbeslut (5 yrkanden): 5 avslag

Motion 2005/06:Fi14 av Karin Pilsäter m.fl. (fp) (doc, 42 kB) Motion 2005/06:Fi14 av Karin Pilsäter m.fl. (fp) (pdf, 164 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.