Gunnar Nordmark (L)

Gunnar Nordmark (L)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Liberalerna
Valkrets Kronobergs län
Titel lärare
Född år 1954

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2007-01-17

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2006-10-02
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2004-09-20
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2004-09-30 – 2006-03-09
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2006-03-09 – 2006-10-02
    • Valprövningsnämnden

    • Ledamot 2002-12-10 – 2007-01-17

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av skr. 2002/03:130 Redovisning av AP-fondernas verksamhet 2002

Motion 2002/03:Fi30 av Karin Pilsäter m.fl. (fp)

Motion till riksdagen 2002/03:Fi30 av Karin Pilsäter m.fl. fp med anledning av skr. 2002/03:130 Redovisning av AP-fondernas verksamhet 2002 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som i motionen anförs om principerna för ägarstyrning av fonderna, Riksdagen tillkännager för


Utskottsberedning: 2003/04:FiU6
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

strandskyddet

Skriftlig fråga 2002/03:1076 av Nordmark, Gunnar (fp)

den 6 juni Fråga 2002/03:1076 av Gunnar Nordmark fp till miljöminister Lena Sommestad om strandskyddet De lagrum som reglerar strandskyddet är viktiga för att bevara viktiga miljövärden kring våra sjöar och kuster. De skyddar natur och djurliv mot en allt för hård exploatering och slår vakt om att vi även i fortsättningen

Inlämnad: 2003-06-06 Besvarare: Lena Sommestad (S)

med anledning av prop. 2002/03:107 Säkerställda obligationer

Motion 2002/03:Fi29 av Karin Pilsäter m.fl. (fp)

Motion till riksdagen 2002/03:Fi29 av Karin Pilsäter m.fl. fp med anledning av prop. 2002/03:107 Säkerställda obligationer Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som i motionen anförs om noggrann uppföljning av kostnaden för topplån i samband med att säkerställda obligationer


Utskottsberedning: 2003/04:FiU8
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.