Gunnar Nordmark (L)

Gunnar Nordmark (L)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Liberalerna
Valkrets Kronobergs län
Titel lärare
Född år 1954

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2007-01-17

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2006-10-02
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2004-09-20
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2004-09-30 – 2006-03-09
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2006-03-09 – 2006-10-02
    • Valprövningsnämnden

    • Ledamot 2002-12-10 – 2007-01-17

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

möjlighet att ta mobiltelefoner från patienter inom rättspsykiatrin

Skriftlig fråga 2004/05:2127 av Nordmark, Gunnar (fp)

den 25 augusti Fråga 2004/05:2127 av Gunnar Nordmark fp till statsrådet Ylva Johansson om möjlighet att ta mobiltelefoner från patienter inom rättspsykiatrin I mitt hemlandsting, Kronobergs läns landsting, har vid ett flertal tillfällen uppmärksammats hur patienter inom rättspsykiatrin använder bland annat mobiltelefon

Inlämnad: 2005-08-25 Besvarare: Ylva Johansson (S)

anställningsvillkor för personer anställda vid svenska beskickningar i utlandet

Skriftlig fråga 2004/05:2008 av Nordmark, Gunnar (fp)

den 7 juli Fråga 2004/05:2008 av Gunnar Nordmark fp till utrikesminister Laila Freivalds om anställningsvillkor för personer anställda vid svenska beskickningar i utlandet Enligt uppgift ska det vid svenska beskickningar i utlandet förekomma att personal anställs och avlönas på ett sätt som varken är förenligt med

Inlämnad: 2005-07-07 Besvarare: Laila Freivalds (S)

med anledning av skr. 2004/05:130 Redovisning av AP-fondernas verksamhet 2004

Motion 2004/05:Fi24 av Karin Pilsäter m.fl. (fp)

Motion till riksdagen 2004/05:Fi24 av Karin Pilsäter m.fl. fp med anledning av skr. 2004/05:130 Redovisning av AP-fondernas verksamhet 2004 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som i motionen anförs om att genomgången av skr. 2004/05:130 bör ha en inriktning mot en analys


Utskottsberedning: 2005/06:FiU6
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.