Gunvor G Ericson (MP)

Gunvor G Ericson (MP)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Södermanlands län
Titel Sjuksköterska
Född år 1960

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2014-09-29
    • Ordinarie 2004-10-11 – 2005-04-17
    • Miljöpartiet de gröna

    • Vice gruppledare 2013-04-01 – 2014-09-29
    • Gruppledare 2011-09-15 – 2013-03-31
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2004-10-19 – 2005-04-17
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2004-10-19 – 2005-04-17
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Lagutskottet

    • Suppleant 2004-10-19 – 2005-04-17
    • Valberedningen

    • Ledamot 2011-09-27 – 2014-09-29
    • Suppleant 2010-10-04 – 2011-09-26
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ersättare 2013-04-09 – 2014-09-29
    • Ledamot 2011-09-19 – 2013-04-08
    • Ledamotsrådet

    • Ledamot 2013-04-25 – 2014-09-29
    • Suppleant 2011-10-20 – 2013-04-24

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Den ökande barnfattigdomen

Skriftlig fråga 2011/12:679 av Ericson, Gunvor G (MP)

den 26 juni Fråga 2011/12:679 Den ökande barnfattigdomen av Gunvor G Ericson MP till socialminister Göran Hägglund KD Olikhet i levnadsvillkor har i sig stor betydelse för hälsan både i dag och i framtiden. Att ha mycket små resurser stänger också barn ute rent konkret från många möjligheter som andra barn har.

Inlämnad: 2012-06-26 Besvarare: Maria Larsson (KD)

med anledning av skr. 2011/12:130 Redovisning av AP-fondernas verksamhet t.o.m. 2011

Motion 2011/12:Fi21 av Jonas Eriksson m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2011/12:Fi21 av Jonas Eriksson m.fl. MP med anledning av skr. 2011/12:130 Redovisning av AP-fondernas verksamhet t.o.m. 2011 MP033 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att regeringen snarast bör återkomma till riksdagen med


Utskottsberedning: 2012/13:FiU6
Riksdagsbeslut (7 yrkanden): 7 avslag

Motion 2011/12:Fi21 av Jonas Eriksson m.fl. (MP) (doc, 82 kB)

Färre kvinnor i börsbolagens styrelser

Skriftlig fråga 2011/12:635 av Ericson, Gunvor G (MP)

den 7 juni Fråga 2011/12:635 Färre kvinnor i börsbolagens styrelser av Gunvor G Ericson MP till statsrådet Nyamko Sabuni FP För första gången minskar andelen kvinnor i börsstyrelserna och det är fler bolag som inte har en enda kvinna i sin styrelse, visar SIS ägarservice. I över 15 år har vi debatterat hur jämnare

Inlämnad: 2012-06-07 Besvarare: Nyamko Sabuni (FP)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se