Gunvor G Ericson (MP)

Gunvor G Ericson (MP)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Södermanlands län
Titel Sjuksköterska
Född år 1960

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2014-09-29
    • Ordinarie 2004-10-11 – 2005-04-17
    • Miljöpartiet de gröna

    • Vice gruppledare 2013-04-01 – 2014-09-29
    • Gruppledare 2011-09-15 – 2013-03-31
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2004-10-19 – 2005-04-17
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2004-10-19 – 2005-04-17
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Lagutskottet

    • Suppleant 2004-10-19 – 2005-04-17
    • Valberedningen

    • Ledamot 2011-09-27 – 2014-09-29
    • Suppleant 2010-10-04 – 2011-09-26
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ersättare 2013-04-09 – 2014-09-29
    • Ledamot 2011-09-19 – 2013-04-08
    • Ledamotsrådet

    • Ledamot 2013-04-25 – 2014-09-29
    • Suppleant 2011-10-20 – 2013-04-24

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2011/12:266 av Ericson, Gunvor G (MP) 13 mars 2012 De som står helt utanför alla trygghetssystem
Interpellationsdebatt 2011/12:220 av Jansson, Eva-Lena (S) 14 februari 2012 Arbetsskadeförsäkringen
Interpellationsdebatt 2011/12:226 av Omanovic, Jasenko (S) 14 februari 2012 Arbetsskadeförsäkringen
Interpellationsdebatt 2011/12:214 av Ericson, Gunvor G (MP) 14 februari 2012 Kvotering som medel för jämnare könsrepresentation i bolagsstyrelser

Transfettförbud som sparar liv

Interpellation 2013/14:540 av Matilda Ernkrans (S)

Interpellation 2013/14:540 Transfettförbud som sparar liv av Matilda Ernkrans S till Landsbygdsminister Eskil Erlandsson C Riksdagen har ju i mars 2011 tillkännagett för regeringen att Sverige bör ha ett förbud mot transfetter bet. 2010/11:MJU14, rskr. 2010/11:193Redan sommaren 2012 redovisade Livsmedelsverket ett förslag

Inlämnad: 2014-05-28 Besvarare: Eskil Erlandsson (C)

Interpellation 2013/14:540 av Matilda Ernkrans (S) (pdf, 78 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Transfettförbud som sparar liv

Regeringen och tobakskonventionen

Interpellation 2013/14:80 av Ericson, Gunvor G (MP)

den 31 oktober Interpellation 2013/14:80 Regeringen och tobakskonventionen av Gunvor G Ericson MP till statsrådet Maria Larsson KD Det är dags att vi tar arbetet mot tobak på allvar. I Sverige dör 6 600 personer i förtid varje år på grund av rökning. 16 000 ungdomar börjar varje år att röka. Enligt Statens folkhälsoinstituts

Inlämnad: 2013-10-31 Besvarare: Maria Larsson (KD)

Webb-tv interpellationsdebatt: Regeringen och tobakskonventionen

Förbud mot industriellt framställt transfett

Interpellation 2012/13:498 av Ericson, Gunvor G (MP)

den 27 juni Interpellation 2012/13:498 Förbud mot industriellt framställt transfett av Gunvor G Ericson MP till landsbygdsminister Eskil Erlandsson C Riksdagen beslutade för drygt två år sedan, den 17 mars 2011, att bifalla min motion om att Sverige bör följa det danska exemplet och förbjuda användningen av industriellt

Inlämnad: 2013-06-27 Besvarare: Eskil Erlandsson (C)

Webb-tv interpellationsdebatt: Förbud mot industriellt framställt transfett

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se