Gunvor G Ericson (MP)

Gunvor G Ericson (MP)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Södermanlands län
Titel Sjuksköterska
Född år 1960

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2014-09-29
    • Ordinarie 2004-10-11 – 2005-04-17
    • Miljöpartiet de gröna

    • Vice gruppledare 2013-04-01 – 2014-09-29
    • Gruppledare 2011-09-15 – 2013-03-31
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2004-10-19 – 2005-04-17
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2004-10-19 – 2005-04-17
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Lagutskottet

    • Suppleant 2004-10-19 – 2005-04-17
    • Valberedningen

    • Ledamot 2011-09-27 – 2014-09-29
    • Suppleant 2010-10-04 – 2011-09-26
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ersättare 2013-04-09 – 2014-09-29
    • Ledamot 2011-09-19 – 2013-04-08
    • Ledamotsrådet

    • Ledamot 2013-04-25 – 2014-09-29
    • Suppleant 2011-10-20 – 2013-04-24

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2011/12:266 av Ericson, Gunvor G (MP) 13 mars 2012 De som står helt utanför alla trygghetssystem
Interpellationsdebatt 2011/12:220 av Jansson, Eva-Lena (S) 14 februari 2012 Arbetsskadeförsäkringen
Interpellationsdebatt 2011/12:226 av Omanovic, Jasenko (S) 14 februari 2012 Arbetsskadeförsäkringen
Interpellationsdebatt 2011/12:214 av Ericson, Gunvor G (MP) 14 februari 2012 Kvotering som medel för jämnare könsrepresentation i bolagsstyrelser

med anledning av prop. 2008/09:210 En ny rovdjursförvaltning

Motion 2008/09:MJ24 av Tina Ehn m.fl. (mp)

Motion till riksdagen 2008/09:MJ24 av Tina Ehn m.fl. mp med anledning av prop. 2008/09:210 En ny rovdjursförvaltning Innehållsförteckning Innehållsförteckning Förslag till riksdagsbeslut 2 Rovdjurspolitiken 3 Rovdjuren 4 Ekologisk livskraft 4 Rovdjurens roll i ekosystemet 5 Propositionen 6 EU:s art- och habitatdirektiv 6


Utskottsberedning: 2009/10:MJU8
Riksdagsbeslut (20 yrkanden): 20 avslag

Motion 2008/09:MJ24 av Tina Ehn m.fl. (mp) (doc, 107 kB)

med anledning av skr. 2008/09:130 Redovisning av AP-fondernas verksamhet t.o.m. 2008

Motion 2008/09:Fi30 av Mikaela Valtersson m.fl. (mp)

Motion till riksdagen 2008/09:Fi30 av Mikaela Valtersson m.fl. mp med anledning av skr. 2008/09:130 Redovisning av AP-fondernas verksamhet t.o.m. 2008 Förslag till riksdagsbeslut Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att snarast återkomma till


Utskottsberedning: 2009/10:FiU6
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2008/09:Fi30 av Mikaela Valtersson m.fl. (mp) (doc, 51 kB)

Kvotering som effektiv metod

Interpellation 2008/09:526 av Ericson, Gunvor G (mp)

den 14 maj Interpellation 2008/09:526 Kvotering som effektiv metod av Gunvor G Ericson mp till integrations- och jämställdhetsminister Nyamko Sabuni fp I mer än tio år har vi debatterat hur det blir en jämnare könsbalans i bolagens styrelser. Det gäller både i offentlig sektor och i näringslivet. När tidigare jämställdhetsminister

Inlämnad: 2009-05-14 Besvarare: Nyamko Sabuni (FP)

Webb-tv interpellationsdebatt: Kvotering som effektiv metod

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se