Gustaf Göthberg (M)

Gustaf Göthberg (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Göteborgs kommun, plats 265
Född år 1993
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post gustaf.gothberg[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant
    • Europarådets svenska delegation

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2022-09-26 – 2026-09-21
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot 2022-10-04 – 2026-09-21
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2022-10-18 – 2026-09-21
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2022-10-20 – 2022-12-21
    • Europarådets svenska delegation

    • Suppleant 2022-11-01 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Stillbild från Allmänpolitisk debatt: Internationella frågor och utrikespolitik
Allmänpolitisk debatt 20 oktober 2022 Internationella frågor och utrikespolitik

Dokument:

Att minska den antimikrobiella resistensen nationellt och internationellt

Motion 2022/23:1399 av Marie-Louise Hänel Sandström m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2022/23:1399 av Marie-Louise Hänel Sandström m.fl. M Att minska den antimikrobiella resistensen nationellt och internationellt Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att arbeta aktivt för att minska den nationella och globala utvecklingen av antimikrobiell

Inlämnad: 2022-11-22 Förslag: 1
Utskottsberedning: SoU

Motion 2022/23:1399 av Marie-Louise Hänel Sandström m.fl. (M) (docx, 80 kB) Motion 2022/23:1399 av Marie-Louise Hänel Sandström m.fl. (M) (pdf, 82 kB)

En moderniserad alkohollag

Motion 2022/23:1083 av Gustaf Göthberg m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2022/23:1083 av Gustaf Göthberg m.fl. M En moderniserad alkohollag Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om en moderniserad alkohollag och tillkännager detta för regeringen. Motivering Den svenska alkohollagen är unik för Sverige, och har under årens

Inlämnad: 2022-11-22 Förslag: 1
Utskottsberedning: SoU

Motion 2022/23:1083 av Gustaf Göthberg m.fl. (M) (docx, 79 kB) Motion 2022/23:1083 av Gustaf Göthberg m.fl. (M) (pdf, 77 kB)

Kommunala ordningsvakter

Motion 2022/23:662 av David Josefsson m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2022/23:662 av David Josefsson m.fl. M Kommunala ordningsvakter Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över lagen om ordningsvakter och ge kommunerna möjligheter att använda sig av ordningsvakter i större omfattning och tillkännager detta för

Inlämnad: 2022-11-21 Förslag: 1
Utskottsberedning: JuU

Motion 2022/23:662 av David Josefsson m.fl. (M) (docx, 74 kB) Motion 2022/23:662 av David Josefsson m.fl. (M) (pdf, 78 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.