Gustav Fridolin (MP)

Gustav Fridolin (MP)

Avgången riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Stockholms län
Titel Folkhögskollärare.
Född år 1983

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2019-09-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2019-01-22 – 2019-09-30
    • Ledig 2014-10-03 – 2019-01-21
    • Ordinarie 2013-01-01 – 2014-10-02
    • Ledig 2012-07-01 – 2012-12-31
    • Ordinarie 2010-10-04 – 2012-06-30
    • Ordinarie 2002-09-30 – 2006-10-02
    • Miljöpartiet de gröna

    • Språkrör 2011-05-21 – 2019-05-04
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2019-02-07 – 2019-06-24
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2004-01-30
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2003-01-21
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2004-01-30 – 2006-10-02
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2011-09-19
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2011-09-19
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2011-11-06
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Deputerad 2003-02-18 – 2003-11-20
    • Lagutskottet

    • Suppleant 2003-01-22 – 2004-10-19
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2019-06-24 – 2019-09-30
    • Ledamot 2019-01-23 – 2019-02-07
    • Suppleant 2011-06-16 – 2012-06-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2011-06-15
    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2011-09-19 – 2014-10-14
    • Valberedningen

    • Suppleant 2010-10-04 – 2011-09-26
    • Utbildningsdepartementet

    • Utbildningsminister 2014-10-03 – 2019-01-21

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 02-06 och 10-. Ledamot konstitutionsutskottet 02-06sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet 03 och EU-nämnden 10-11. Suppleant försvarsutskottet 02-04, finansutskottet 02-03, EU-nämnden 02-06 och 11-12, lagutskottet 03-04, socialförsäkringsutskottet 04-06, civilutskottet 10-11, näringsutskottet 10-11 och utrikesutskottet 10-11. Ledamot krigsdelegationen 11-14. Suppleant riksdagens valberedning 10-11. Statsråd (utbildningsminister), Utbildningsdepartementet 141003-.
  • Föräldrar

    Brandmannen Hans Jönsson och företagaren Carina Fridolin.
  • Utbildning

    Fil.kand., mellanösternkunskap, Institutionen för orientaliska språk, Stockholms universitet 09. Folkhögskollärarexamen, Linköpings universitet 09.
  • Anställningar

    Reporter, Kalla fakta TV4, 06-08. Folkhögskollärare, Svenska Missionförbundets skolor 07-14.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Högskolan Gotlands styrelse 10-15.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Språkrör, Grön Ungdom 99-03, partistyrelseledamot 04-06 och 10-. Styrelseledamot, Miljöjournalisternas Förening 08-09. Medlem, Sveriges Författarförbund 08-. Språkrör, Miljöpartiet de gröna 11-.
  • Litteratur

    Från Vittsjö till världen - Om global apartheid och alla oss som vill någon annanstans (06), Blåsta! - Nedskärningsåren som formade en generation (09), Kanal! - Lärobok för gymnasiet i Medier, Samhälle och Kommunikation (11, tillsammans med Daniel Hemberg), Maskiner och Människor - En skrift om arbete och framtidstro (11, tillsammans med Ulf Bodach Söderström) och Morfar skrev inga memoarer (13).

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av skr. 2003/04:143 Redovisning av regeringens insatser för barn och unga i statsbudgeten för år 2004

Motion 2003/04:Fi39 av Kerstin-Maria Stalin och Gustav Fridolin (mp)

Motion till riksdagen 2003/04:Fi39 av Kerstin-Maria Stalin och Gustav Fridolin mp med anledning av skr. 2003/04:143 Redovisning av regeringens insatser för barn och unga i statsbudgeten för år 2004 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att statsbudgeten


Utskottsberedning: 2004/05:FiU13
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

sanktioner mot Israel

Skriftlig fråga 2003/04:1252 av Fridolin, Gustav (mp)

den 25 maj Fråga 2003/04:1252 av Gustav Fridolin mp till utrikesminister Laila Freivalds om sanktioner mot Israel Då utrikesministern i en interpellationsdebatt den 19 maj 2004 valde att inte ta alla repliker kvarstod två frågor utifrån interpellationssvaret. Den ena frågan rör inrättandet av sanktioner mot Israel.

Inlämnad: 2004-05-25 Besvarare: Laila Freivalds (S)

resa till Israel och Palestina

Skriftlig fråga 2003/04:1251 av Fridolin, Gustav (mp)

den 25 maj Fråga 2003/04:1251 av Gustav Fridolin mp till utrikesminister Laila Freivalds om resa till Israel och de palestinska områdena Då utrikesministern i en interpellationsdebatt den 19 maj 2004 valde att inte ta alla repliker kvarstod två frågor utifrån interpellationssvaret. Den ena frågan rör utrikesministerns

Inlämnad: 2004-05-25 Besvarare: Laila Freivalds (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se