Gustav Fridolin (MP)

Gustav Fridolin (MP)

Avgången riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Stockholms län
Titel Folkhögskollärare.
Född år 1983

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2019-09-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2019-01-22 – 2019-09-30
    • Ledig 2014-10-03 – 2019-01-21
    • Ordinarie 2013-01-01 – 2014-10-02
    • Ledig 2012-07-01 – 2012-12-31
    • Ordinarie 2010-10-04 – 2012-06-30
    • Ordinarie 2002-09-30 – 2006-10-02
    • Miljöpartiet de gröna

    • Språkrör 2011-05-21 – 2019-05-04
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2019-02-07 – 2019-06-24
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2004-01-30
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2003-01-21
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2004-01-30 – 2006-10-02
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2011-09-19
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2011-09-19
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2011-11-06
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Deputerad 2003-02-18 – 2003-11-20
    • Lagutskottet

    • Suppleant 2003-01-22 – 2004-10-19
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2019-06-24 – 2019-09-30
    • Ledamot 2019-01-23 – 2019-02-07
    • Suppleant 2011-06-16 – 2012-06-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2011-06-15
    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2011-09-19 – 2014-10-14
    • Valberedningen

    • Suppleant 2010-10-04 – 2011-09-26
    • Utbildningsdepartementet

    • Utbildningsminister 2014-10-03 – 2019-01-21

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 02-06 och 10-. Ledamot konstitutionsutskottet 02-06, sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet 03, EU-nämnden 10-11 och 19- samt utbildningsutskottet 19-. Suppleant försvarsutskottet 02-04, finansutskottet 02-03, EU-nämnden 02-06 och 11-12, lagutskottet 03-04, socialförsäkringsutskottet 04-06, civilutskottet 10-11, näringsutskottet 10-11 och utrikesutskottet 10-11. Ledamot krigsdelegationen 11-14. Suppleant riksdagens valberedning 10-11. Statsråd (utbildningsminister), Utbildningsdepartementet 141003-190121.
  • Föräldrar

    Brandmannen Hans Jönsson och företagaren Carina Fridolin.
  • Utbildning

    Fil.kand., mellanösternkunskap, Institutionen för orientaliska språk, Stockholms universitet 09. Folkhögskollärarexamen, Linköpings universitet 09.
  • Anställningar

    Reporter, Kalla fakta TV4, 06-08. Folkhögskollärare, Svenska Missionförbundets skolor 07-14.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Högskolan Gotlands styrelse 10-15.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Språkrör, Grön Ungdom 99-03, partistyrelseledamot 04-06 och 10-. Styrelseledamot, Miljöjournalisternas Förening 08-09. Medlem, Sveriges Författarförbund 08-. Språkrör, Miljöpartiet de gröna 11-19.
  • Litteratur

    Från Vittsjö till världen - Om global apartheid och alla oss som vill någon annanstans (06), Blåsta! - Nedskärningsåren som formade en generation (09), Kanal! - Lärobok för gymnasiet i Medier, Samhälle och Kommunikation (11, tillsammans med Daniel Hemberg), Maskiner och Människor - En skrift om arbete och framtidstro (11, tillsammans med Ulf Bodach Söderström), Morfar skrev inga memoarer (13) och Det är inte du, det är vi (18).

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2004/05:163 Ny vallag

Motion 2004/05:K31 av Gustav Fridolin m.fl. (mp)

Motion till riksdagen 2004/05:K31 av Gustav Fridolin m.fl. mp med anledning av prop. 2004/05:163 Ny vallag Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som in mening vad som i motionen anförs om proportionella val till kommunfullmäktige. Riksdagen tillkännager för regeringen som in mening vad som


Utskottsberedning: 2005/06:KU9
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

med anledning av prop. 2004/05:170 Ny instans- och processordning i utlännings- och medborgarskapsärenden

Motion 2004/05:Sf32 av Sven Brus m.fl. (kd, fp, v, c, mp)

Motion till riksdagen 2004/05:Sf32 av Sven Brus m.fl. kd, fp, v, c, mp med anledning av prop. 2004/05:170 Ny instans- och processordning i utlännings- och medborgarskapsärenden Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen beslutar om att anta en lag med följande lydelse: Den som ansökt om asyl senast ett år före det datum


Utskottsberedning: 2004/05:SfU17
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

med anledning av prop. 2004/05:168 Återsändande av tredjelandsmedborgare via Sverige

Motion 2004/05:Sf31 av Mona Jönsson m.fl. (mp)

Motion till riksdagen 2004/05:Sf31 av Mona Jönsson m.fl. mp med anledning av prop. 2004/05:168 Återsändande av tredjelandsmedborgare via Sverige Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2004/05:168. Motivering Migrationspolitiken är alltid beroende av och avgörs av vår omvärld. Krig, konflikter, miljökatastrofer,


Utskottsberedning: 2005/06:SfU3
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se