Gustav Fridolin (MP)

Gustav Fridolin (MP)

Avgången riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Stockholms län
Titel Folkhögskollärare.
Född år 1983

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2019-09-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2019-01-22 – 2019-09-30
    • Ledig 2014-10-03 – 2019-01-21
    • Ordinarie 2013-01-01 – 2014-10-02
    • Ledig 2012-07-01 – 2012-12-31
    • Ordinarie 2010-10-04 – 2012-06-30
    • Ordinarie 2002-09-30 – 2006-10-02
    • Miljöpartiet de gröna

    • Språkrör 2011-05-21 – 2019-05-04
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2019-02-07 – 2019-06-24
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2004-01-30
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2003-01-21
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2004-01-30 – 2006-10-02
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2011-09-19
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2011-09-19
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2011-11-06
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Deputerad 2003-02-18 – 2003-11-20
    • Lagutskottet

    • Suppleant 2003-01-22 – 2004-10-19
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2019-06-24 – 2019-09-30
    • Ledamot 2019-01-23 – 2019-02-07
    • Suppleant 2011-06-16 – 2012-06-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2011-06-15
    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2011-09-19 – 2014-10-14
    • Valberedningen

    • Suppleant 2010-10-04 – 2011-09-26
    • Utbildningsdepartementet

    • Utbildningsminister 2014-10-03 – 2019-01-21

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 02-06 och 10-. Ledamot konstitutionsutskottet 02-06, sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet 03, EU-nämnden 10-11 och 19- samt utbildningsutskottet 19-. Suppleant försvarsutskottet 02-04, finansutskottet 02-03, EU-nämnden 02-06 och 11-12, lagutskottet 03-04, socialförsäkringsutskottet 04-06, civilutskottet 10-11, näringsutskottet 10-11 och utrikesutskottet 10-11. Ledamot krigsdelegationen 11-14. Suppleant riksdagens valberedning 10-11. Statsråd (utbildningsminister), Utbildningsdepartementet 141003-190121.
  • Föräldrar

    Brandmannen Hans Jönsson och företagaren Carina Fridolin.
  • Utbildning

    Fil.kand., mellanösternkunskap, Institutionen för orientaliska språk, Stockholms universitet 09. Folkhögskollärarexamen, Linköpings universitet 09.
  • Anställningar

    Reporter, Kalla fakta TV4, 06-08. Folkhögskollärare, Svenska Missionförbundets skolor 07-14.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Högskolan Gotlands styrelse 10-15.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Språkrör, Grön Ungdom 99-03, partistyrelseledamot 04-06 och 10-. Styrelseledamot, Miljöjournalisternas Förening 08-09. Medlem, Sveriges Författarförbund 08-. Språkrör, Miljöpartiet de gröna 11-19.
  • Litteratur

    Från Vittsjö till världen - Om global apartheid och alla oss som vill någon annanstans (06), Blåsta! - Nedskärningsåren som formade en generation (09), Kanal! - Lärobok för gymnasiet i Medier, Samhälle och Kommunikation (11, tillsammans med Daniel Hemberg), Maskiner och Människor - En skrift om arbete och framtidstro (11, tillsammans med Ulf Bodach Söderström), Morfar skrev inga memoarer (13) och Det är inte du, det är vi (18).

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2011/12:100 2012 års ekonomiska vårproposition

Motion 2011/12:Fi16 av Åsa Romson m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2011/12:Fi16 av Åsa Romson m.fl. MP med anledning av prop. 2011/12:100 2012 års ekonomiska vårproposition MP030 Innehållsförteckning Förslag till riksdagsbeslut 3 Gröna jobb och modern välfärd 5 1 Det ekonomiska läget 5 1.1 Skuldkrisen i Europa 5 1.2 Stabila offentliga finanser 6 1.3 Ungdomsarbetslösheten


Utskottsberedning: 2011/12:FiU20
Riksdagsbeslut (30 yrkanden): 30 avslag

Motion 2011/12:Fi16 av Åsa Romson m.fl. (MP) (doc, 253 kB)

Utgiftsområde 19 Regional tillväxt, 21 Energi, 24 Näringsliv

Motion 2011/12:N418 av Jonas Eriksson m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2011/12:N418 av Jonas Eriksson m.fl. MP Utgiftsområde 19 Regional tillväxt, 21 Energi, 24 Näringsliv Sammanfattning Sammanfattning Miljöpartiet de gröna är starkt kritiska till de neddragningar av stödet till effektivisering och utbyggnad av förnybar energi som regeringen nu genomför. På några


Utskottsberedning: 2011/12:NU1 2011/12:NU2 2011/12:NU3
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2011/12:N418 av Jonas Eriksson m.fl. (MP) (doc, 208 kB)

Ansvar för framtiden – Miljöpartiet de grönas budgetmotion för 2012

Motion 2011/12:Fi241 av Gustav Fridolin m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2011/12:Fi241 av Gustav Fridolin m.fl. MP Ansvar för framtiden Miljöpartiet de grönas budgetmotion för 2012 MP1001 Inledning Sverige har fantastiska möjligheter att genom klimatsmarta investeringar skapa många nya arbetstillfällen, forma ett hållbart samhälle och bygga Sverige starkare inför framtiden.


Utskottsberedning: 2011/12:AU2 2011/12:FiU1 2011/12:MJU1 2011/12:NU3 2011/12:SfU1 2011/12:SoU1 2011/12:TU13 2011/12:UbU1 2011/12:UbU2 2012/13:NU8
Riksdagsbeslut (23 yrkanden): 23 avslag

Motion 2011/12:Fi241 av Gustav Fridolin m.fl. (MP) (doc, 1020 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se