Hampus Hagman (KD)

Hampus Hagman (KD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Göteborgs kommun, plats 299
Född år 1987
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post hampus.hagman[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Skatteutskottet

    • Ledamot
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2019-02-15 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2019-02-27 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Ett tydligare statligt ansvar för de viktigaste hamnarna

Motion 2019/20:69 av Hampus Hagman (KD)

Motion till riksdagen 2019/20:69 av Hampus Hagman KD Ett tydligare statligt ansvar för de viktigaste hamnarna Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att utreda på vilket sätt staten ska prioritera mellan de svenska hamnarna och tillkännager detta för regeringen. Motivering

2019-09-19

Motion 2019/20:69 av Hampus Hagman (KD) (docx, 70 kB) Motion 2019/20:69 av Hampus Hagman (KD) (pdf, 72 kB)

Utökade möjligheter till distansutmätning

Motion 2019/20:68 av Hampus Hagman (KD)

Motion till riksdagen 2019/20:68 av Hampus Hagman KD Utökade möjligheter till distansutmätning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att ändra regelverket för distansutmätning och tillkännager detta för regeringen. Motivering Sedan 2009 har Kronofogden en jourverksamhet,

2019-09-19

Motion 2019/20:68 av Hampus Hagman (KD) (docx, 70 kB) Motion 2019/20:68 av Hampus Hagman (KD) (pdf, 71 kB)

Europeiskt investeringsavtal med Taiwan

Motion 2019/20:67 av Hampus Hagman (KD)

Motion till riksdagen 2019/20:67 av Hampus Hagman KD Europeiskt investeringsavtal med Taiwan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Sverige ska verka för att EU ska ingå ett bilateralt investeringsavtal med Taiwan och tillkännager detta för regeringen. Motivering EU

2019-09-19

Motion 2019/20:67 av Hampus Hagman (KD) (docx, 70 kB) Motion 2019/20:67 av Hampus Hagman (KD) (pdf, 75 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se