Hamza Demir (V)

Hamza Demir (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Västra Götalands läns västra
Född år 1956

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-09-24

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2017-11-01 – 2018-09-24
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2017-11-09 – 2018-03-23
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2017-11-09 – 2018-09-24
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2017-11-24 – 2018-09-24

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Debatt om förslag 2017/18:CU8 21 mars 2018 Familjerätt
Debatt om förslag 2017/18:CU10 1 mars 2018 Konsumenträtt
Debatt om förslag 2017/18:CU7 13 december 2017 Associationsrätt

Dokument:

med anledning av prop. 2017/18:250 En ny strafftidslag

Motion 2017/18:4184 av Linda Snecker m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2017/18:4184 av Linda Snecker m.fl. V med anledning av prop. 2017/18:250 En ny strafftidslag 1  Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår propositionen i den del som avser förslag om att när ett fängelsestraff har börjat verkställas och hovrätten skärper fängelsestraffet ska hovrättens dom eller


Utskottsberedning: 2017/18:JuU30
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2017/18:4184 av Linda Snecker m.fl. (V) (docx, 66 kB) Motion 2017/18:4184 av Linda Snecker m.fl. (V) (pdf, 89 kB)

med anledning av prop. 2017/18:249 God och jämlik hälsa - en utvecklad folkhälsopolitik

Motion 2017/18:4175 av Karin Rågsjö m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2017/18:4175 av Karin Rågsjö m.fl. V med anledning av prop. 2017/18:249 God och jämlik hälsa en utvecklad folkhälsopolitik Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att förutsättningarna för en svensk folkhälsolag där statens ansvar tydliggörs bör utredas


Utskottsberedning: 2017/18:SoU26
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:4175 av Karin Rågsjö m.fl. (V) (docx, 59 kB) Motion 2017/18:4175 av Karin Rågsjö m.fl. (V) (pdf, 75 kB)

med anledning av prop. 2017/18:234 Lag om flygpassageraruppgifter i brottsbekämpningen

Motion 2017/18:4171 av Linda Snecker m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2017/18:4171 av Linda Snecker m.fl. V med anledning av prop. 2017/18:234 Lag om flygpassageraruppgifter i brottsbekämpningen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens proposition 2017/18:234 Lag om flygpassageraruppgifter i brottsbekämpningen. Motivering Regeringen föreslår i propositionen


Utskottsberedning: 2017/18:JuU39
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:4171 av Linda Snecker m.fl. (V) (docx, 64 kB) Motion 2017/18:4171 av Linda Snecker m.fl. (V) (pdf, 80 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.