Hanna Gunnarsson (V)

Hanna Gunnarsson (V)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Skåne läns södra, plats 155
Titel Lärare.
Född år 1983
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post hanna.gunnarsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Vänsterpartiet

    • Vice gruppledare
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Ledamotsrådet

    • Ledamot
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ersättare

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Vänsterpartiet

    • Vice gruppledare 2020-01-28 –
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2019-12-18 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2021-04-22 – 2022-09-26
    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-11-13 – 2022-09-26
    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2021-03-18 – 2021-04-21
    • Suppleant 2020-11-10 – 2020-12-15
    • Deputerad 2020-03-26 – 2020-09-13
    • Suppleant 2019-11-14 – 2019-12-17
    • Deputerad 2019-05-09 – 2019-06-12
    • Suppleant 2018-11-15 – 2018-12-05
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Ledamotsrådet

    • Ledamot 2020-02-19 –
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ersättare 2020-02-07 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot försvarsutskottet 18- och sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 19. Suppleant justitieutskottet 18- och sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 18.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av skr. 2020/21:114 Strategisk exportkontroll 2020 – krigsmateriel och produkter med dubbla användningsområden

Motion 2020/21:4015 av Håkan Svenneling m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2020/21:4015 av Håkan Svenneling m.fl. V med anledning av skr. 2020/21:114 Strategisk exportkontroll 2020 krigsmateriel och produkter med dubbla användningsområden Innehåll 1Förslag till riksdagsbeslut 2Inledning 3Det skärpta och förnyade svenska regelverket för export av krigsmateriel 4Svensk


Utskottsberedning: 2020/21:UU9

Motion 2020/21:4015 av Håkan Svenneling m.fl. (V) (docx, 88 kB) Motion 2020/21:4015 av Håkan Svenneling m.fl. (V) (pdf, 124 kB)

med anledning av prop. 2020/21:100 2021 års ekonomiska vårproposition

Motion 2020/21:4019 av Nooshi Dadgostar m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2020/21:4019 av Nooshi Dadgostar m.fl. V med anledning av prop. 2020/21:100 2021 års ekonomiska vårproposition 1  Sammanfattning Coronapandemin har inneburit en drastisk och omvälvande förändring av tillvaron för de allra flesta människor. Hur länge coronaviruset kommer att fortsätta att utgöra


Utskottsberedning: 2020/21:FiU20

Motion 2020/21:4019 av Nooshi Dadgostar m.fl. (V) (docx, 377 kB) Motion 2020/21:4019 av Nooshi Dadgostar m.fl. (V) (pdf, 551 kB)

med anledning av prop. 2020/21:135 Reduktionsplikt för flygfotogen

Motion 2020/21:3931 av Elin Segerlind m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2020/21:3931 av Elin Segerlind m.fl. V med anledning av prop. 2020/21:135 Reduktionsplikt för flygfotogen 1  Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör ges i uppdrag att återkomma med förslag på regelverk och lagstiftning för reduktionsplikt


Utskottsberedning: 2020/21:MJU20

Motion 2020/21:3931 av Elin Segerlind m.fl. (V) (docx, 76 kB) Motion 2020/21:3931 av Elin Segerlind m.fl. (V) (pdf, 92 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se