Hanna Gunnarsson (V)

Hanna Gunnarsson (V)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Skåne läns södra, plats 155
Titel Lärare.
Född år 1983
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post hanna.gunnarsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Vänsterpartiet

    • Vice gruppledare
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Ledamotsrådet

    • Ledamot
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ersättare

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Vänsterpartiet

    • Vice gruppledare 2020-01-28 –
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2019-12-18 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-11-13 – 2022-09-26
    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-11-10 – 2020-12-15
    • Deputerad 2020-03-26 – 2020-09-13
    • Suppleant 2019-11-14 – 2019-12-17
    • Deputerad 2019-05-09 – 2019-06-12
    • Suppleant 2018-11-15 – 2018-12-05
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Ledamotsrådet

    • Ledamot 2020-02-19 –
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ersättare 2020-02-07 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot försvarsutskottet 18- och sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 19. Suppleant justitieutskottet 18- och sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 18.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av skr. 2018/19:31 Riksrevisionens rapport om nytt signalsystem för järnvägen

Motion 2018/19:3003 av Jens Holm m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2018/19:3003 av Jens Holm m.fl. V med anledning av skr. 2018/19:31 Riksrevisionens rapport om nytt signalsystem för järnvägen 1  Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Sverige bör införa en paus i införandet av det nya signalsystemet ERTMS och tillkännager


Utskottsberedning: 2018/19:TU5
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2018/19:3003 av Jens Holm m.fl. (V) (docx, 76 kB) Motion 2018/19:3003 av Jens Holm m.fl. (V) (pdf, 93 kB)

Försvarsmakten, klimat och miljö

Motion 2018/19:1761 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2018/19:1761 av Jonas Sjöstedt m.fl. V Försvarsmakten, klimat och miljö 1  Innehållsförteckning 1 Innehållsförteckning 2 Förslag till riksdagsbeslut 3 Försvarets roll i omställningen 4 Internt miljö- och klimatarbete 4.1 En självständig kontrollfunktion 4.2 Begränsa undantaget för miljökonsekvensbeskrivningar


Utskottsberedning: 2018/19:FöU9 2018/19:UU12
Riksdagsbeslut (8 yrkanden): 8 avslag

Motion 2018/19:1761 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V) (docx, 83 kB) Motion 2018/19:1761 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V) (pdf, 122 kB)

Demokratins krympande utrymme

Motion 2018/19:723 av Håkan Svenneling m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2018/19:723 av Håkan Svenneling m.fl. V Demokratins krympande utrymme 1  Innehållsförteckning 1 Innehållsförteckning 2 Förslag till riksdagsbeslut 3 Inledning 3.1 Civilsamhällets roll 3.2 Rätten att organisera sig 3.3 Det krympande utrymmet för civilsamhällesorganisationer 3.4 Begränsad finansiering


Utskottsberedning: 2018/19:AU9 2018/19:KU27 2018/19:NU13 2018/19:UU10 2018/19:UU8 2019/20:UU1 2019/20:UU15 2019/20:UU2 2019/20:UU6 2020/21:UU2 2020/21:UU7
Riksdagsbeslut (26 yrkanden): 23 avslag, 3 saknar beslutsinformation

Motion 2018/19:723 av Håkan Svenneling m.fl. (V) (docx, 100 kB) Motion 2018/19:723 av Håkan Svenneling m.fl. (V) (pdf, 155 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se