Hanna Gunnarsson (V)

Hanna Gunnarsson (V)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Skåne läns södra, plats 155
Titel Lärare.
Född år 1983
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post hanna.gunnarsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Vänsterpartiet

    • Vice gruppledare
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Ledamotsrådet

    • Ledamot
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ersättare

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Vänsterpartiet

    • Vice gruppledare 2020-01-28 –
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2019-12-18 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad 2020-03-26 – 2020-09-13
    • Suppleant 2019-11-14 – 2019-12-17
    • Deputerad 2019-05-09 – 2019-06-12
    • Suppleant 2018-11-15 – 2018-12-05
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Ledamotsrådet

    • Ledamot 2020-02-19 –
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ersättare 2020-02-07 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot försvarsutskottet 18- och sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 19. Suppleant justitieutskottet 18- och sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 18.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av skr. 2019/20:114 Strategisk exportkontroll 2019 - krigsmateriel och produkter med dubbla användningsområden

Motion 2019/20:3600 av Håkan Svenneling m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2019/20:3600 av Håkan Svenneling m.fl. V med anledning av skr. 2019/20:114 Strategisk exportkontroll 2019 krigsmateriel och produkter med dubbla användningsområden 1  Innehållsförteckning 1 Innehållsförteckning 2 Förslag till riksdagsbeslut 3 Inledning 4 Den nya lagen om svensk vapenexport


Utskottsberedning: 2019/20:UU11
Riksdagsbeslut (7 yrkanden): 7 avslag

Motion 2019/20:3600 av Håkan Svenneling m.fl. (V) (docx, 81 kB) Motion 2019/20:3600 av Håkan Svenneling m.fl. (V) (pdf, 122 kB)

med anledning av prop. 2019/20:151 Extra ändringsbudget för 2020 - Ytterligare åtgärder på skatteområdet med anledning av coronaviruset

Motion 2019/20:3548 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2019/20:3548 av Jonas Sjöstedt m.fl. V med anledning av prop. 2019/20:151 Extra ändringsbudget för 2020 Ytterligare åtgärder på skatteområdet med anledning av coronaviruset Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens förslag till lag om särskild beräkning av vissa avgifter för arbetsgivare


Utskottsberedning: 2019/20:FiU55
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2019/20:3548 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V) (docx, 69 kB) Motion 2019/20:3548 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V) (pdf, 82 kB)

med anledning av prop. 2019/20:86 Svenskt deltagande i militär insats för stärkt säkerhet i Mali

Motion 2019/20:3532 av Hanna Gunnarsson m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2019/20:3532 av Hanna Gunnarsson m.fl. V med anledning av prop. 2019/20:86 Svenskt deltagande i militär insats för stärkt säkerhet i Mali Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör utreda hur Sverige kan bidra ytterligare till stabiliseringen


Utskottsberedning: 2019/20:UFöU4
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2019/20:3532 av Hanna Gunnarsson m.fl. (V) (docx, 72 kB) Motion 2019/20:3532 av Hanna Gunnarsson m.fl. (V) (pdf, 89 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se