Hanna Gunnarsson (V)

Hanna Gunnarsson (V)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Skåne läns södra, plats 155
Titel Lärare.
Född år 1983
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post hanna.gunnarsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Vänsterpartiet

    • Vice gruppledare
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Ledamotsrådet

    • Ledamot
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ersättare

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Vänsterpartiet

    • Vice gruppledare 2020-01-28 –
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2019-12-18 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2021-04-22 – 2021-05-28
    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-11-13 – 2022-09-26
    • Suppleant 2020-11-13 – 2020-11-12
    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad 2021-11-11 – 2021-12-15
    • Suppleant 2021-03-18 – 2021-04-21
    • Suppleant 2020-11-10 – 2020-12-15
    • Deputerad 2020-03-26 – 2020-09-13
    • Suppleant 2019-11-14 – 2019-12-17
    • Deputerad 2019-05-09 – 2019-06-12
    • Suppleant 2018-11-15 – 2018-12-05
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Ledamotsrådet

    • Ledamot 2020-02-19 –
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2022-04-29 –
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ersättare 2020-02-07 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot försvarsutskottet 18- och sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 19. Suppleant justitieutskottet 18- och sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 18.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 2021/22:252 Extra ändringsbudget för 2022 – Stöd till jordbruket och fiskerinäringen samt kompensation för höga energipriser

Motion 2021/22:4762 av Nooshi Dadgostar m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2021/22:4762 av Nooshi Dadgostar m.fl. V med anledning av prop. 2021/22:252 Extra ändringsbudget för 2022 Stöd till jordbruket och fiskerinäringen samt kompensation för höga energipriser 1  Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens förslag till lag om kompensation för höga drivmedelskostnader.

Inlämnad: 2022-06-07 Förslag: 5
Utskottsberedning: 2021/22:FiU48

Motion 2021/22:4762 av Nooshi Dadgostar m.fl. (V) (docx, 75 kB) Motion 2021/22:4762 av Nooshi Dadgostar m.fl. (V) (pdf, 94 kB)

med anledning av prop. 2021/22:100 2022 års ekonomiska vårproposition

Motion 2021/22:4707 av Nooshi Dadgostar m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2021/22:4707 av Nooshi Dadgostar m.fl. V med anledning av prop. 2021/22:100 2022 års ekonomiska vårproposition 1  Sammanfattning De senaste årens många prövningar har lärt oss att vi behöver ett starkt samhälle för att klara svåra utmaningar. Vänsterpartiet värnar det välfärdssamhälle som tidigare

Inlämnad: 2022-05-03 Förslag: 1
Utskottsberedning: 2021/22:FiU20
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2021/22:4707 av Nooshi Dadgostar m.fl. (V) (docx, 663 kB) Motion 2021/22:4707 av Nooshi Dadgostar m.fl. (V) (pdf, 650 kB)

med anledning av prop. 2021/22:209 Förstärkt kontroll av produkter med dubbla användningsområden

Motion 2021/22:4695 av Håkan Svenneling m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2021/22:4695 av Håkan Svenneling m.fl. V med anledning av prop. 2021/22:209 Förstärkt kontroll av produkter med dubbla användningsområden 1  Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör initiera en utredning för att se över hur exportkontrollen


Utskottsberedning: 2021/22:UU18
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2021/22:4695 av Håkan Svenneling m.fl. (V) (docx, 73 kB) Motion 2021/22:4695 av Håkan Svenneling m.fl. (V) (pdf, 85 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.