Hanna Gunnarsson (V)

Hanna Gunnarsson (V)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Skåne läns södra, plats 155
Titel Lärare.
Född år 1983
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post hanna.gunnarsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Vänsterpartiet

    • Vice gruppledare
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Ledamotsrådet

    • Ledamot
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ersättare

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Vänsterpartiet

    • Vice gruppledare 2020-01-28 –
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2019-12-18 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad 2020-03-26 – 2020-09-13
    • Suppleant 2019-11-14 – 2019-12-17
    • Deputerad 2019-05-09 – 2019-06-12
    • Suppleant 2018-11-15 – 2018-12-05
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Ledamotsrådet

    • Ledamot 2020-02-19 –
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ersättare 2020-02-07 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot försvarsutskottet 18- och sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 19. Suppleant justitieutskottet 18- och sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 18.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2018/19:FöU8 10 april 2019 Vissa frågor om Försvarsmaktens personal
Debatt om förslag 2018/19:FöU7 10 april 2019 Civilt försvar och krisberedskap
Debatt om förslag 2018/19:FöU9 3 april 2019 Militära frågor

Utgiftsområde 9 Hälsovård, sjukvård och social omsorg

Motion 2020/21:2965 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2020/21:2965 av Jonas Sjöstedt m.fl. V Utgiftsområde 9 Hälsovård, sjukvård och social omsorg Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2021 inom utgiftsområde 9 Hälsovård, sjukvård och social omsorg enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Anslagsfördelning  Tabell 1 Anslagsförslag 2021 för


Utskottsberedning: 2020/21:SoU1

Motion 2020/21:2965 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V) (docx, 78 kB) Motion 2020/21:2965 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V) (pdf, 105 kB)

Utgiftsområde 12 Ekonomisk trygghet för familjer och barn

Motion 2020/21:2970 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2020/21:2970 av Jonas Sjöstedt m.fl. V Utgiftsområde 12 Ekonomisk trygghet för familjer och barn Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2021 inom utgiftsområde 12 Ekonomisk trygghet för familjer och barn enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Anslagsfördelning Tabell 1 Anslagsförslag 2021 för


Utskottsberedning: SfU

Motion 2020/21:2970 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V) (docx, 71 kB) Motion 2020/21:2970 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V) (pdf, 91 kB)

Utgiftsområde 11 Ekonomisk trygghet vid ålderdom

Motion 2020/21:2969 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2020/21:2969 av Jonas Sjöstedt m.fl. V Utgiftsområde 11 Ekonomisk trygghet vid ålderdom Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2021 inom utgiftsområde 11 Ekonomisk trygghet vid ålderdom enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Anslagsfördelning Tabell 1 Anslagsförslag 2021 för


Utskottsberedning: SfU

Motion 2020/21:2969 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V) (docx, 71 kB) Motion 2020/21:2969 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V) (pdf, 91 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se