Hanna Gunnarsson (V)

Hanna Gunnarsson (V)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Skåne läns södra, plats 189
Titel Lärare.
Född år 1983
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post hanna.gunnarsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Vänsterpartiet

    • Kvittningsperson
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2026-09-21
    • Vänsterpartiet

    • Kvittningsperson 2022-11-24 –
    • Förste vice gruppledare 2020-01-28 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot 2022-10-04 – 2026-09-21
    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2019-12-18 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2021-04-22 – 2021-05-28
    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2022-10-12 – 2026-09-21
    • Suppleant 2020-11-13 – 2022-09-26
    • Suppleant 2020-11-13 – 2020-11-12
    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad 2022-10-20 – 2022-12-21
    • Deputerad 2021-11-11 – 2021-12-15
    • Suppleant 2021-03-18 – 2021-04-21
    • Suppleant 2020-11-10 – 2020-12-15
    • Deputerad 2020-03-26 – 2020-09-13
    • Suppleant 2019-11-14 – 2019-12-17
    • Deputerad 2019-05-09 – 2019-06-12
    • Suppleant 2018-11-15 – 2018-12-05
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-10-04
    • Ledamotsrådet

    • Ledamot 2020-02-19 – 2022-10-10
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2022-04-29 – 2022-10-09
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ersättare 2020-02-07 – 2022-10-02

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot försvarsutskottet 18- och sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 19. Suppleant justitieutskottet 18- och sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 18.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Djurskydd

Motion 2022/23:1248 av Kajsa Fredholm m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2022/23:1248 av Kajsa Fredholm m.fl. V Djurskydd 1  Innehåll 1Innehåll 2Förslag till riksdagsbeslut 3Djurvälfärden behöver stärkas 3.1Avveckla pälsdjursfarmerna 3.2Förbud mot försäljning av nyproducerad päls från djur i bur 3.3Utfasning av hönsburar 3.4Inför förbud mot koldioxidbedövning

Inlämnad: 2022-11-22 Förslag: 20
Utskottsberedning: 2022/23:MJU9 2022/23:UbU11

Motion 2022/23:1248 av Kajsa Fredholm m.fl. (V) (docx, 96 kB) Motion 2022/23:1248 av Kajsa Fredholm m.fl. (V) (pdf, 146 kB)

Minskad övergödning

Motion 2022/23:1247 av Kajsa Fredholm m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2022/23:1247 av Kajsa Fredholm m.fl. V Minskad övergödning 1  Innehåll 1Innehåll 2Förslag till riksdagsbeslut 3Haven som ekosystem är hotade 3.1Inför en ny havsmiljölag 3.2Övergödningen är ett akut hot 3.2.1Öka takten i åtgärdsprogram för vatten- och havsmiljö och stärk samordningen 3.2.2Inför

Inlämnad: 2022-11-22 Förslag: 8
Utskottsberedning: 2022/23:MJU 2022/23:MJU7

Motion 2022/23:1247 av Kajsa Fredholm m.fl. (V) (docx, 92 kB) Motion 2022/23:1247 av Kajsa Fredholm m.fl. (V) (pdf, 135 kB)

Hållbart skogsbruk för biologisk mångfald och klimatet

Motion 2022/23:1246 av Kajsa Fredholm m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2022/23:1246 av Kajsa Fredholm m.fl. V Hållbart skogsbruk för biologisk mångfald och klimatet 1  Innehåll 1Innehåll 2Förslag till riksdagsbeslut 3Levande skogar med hög klimatnytta 3.1Fördubbla den naturliga kolsänkan i Sverige 3.2Skapa ekonomiska incitament för privata skogsägare att stärka

Inlämnad: 2022-11-22 Förslag: 23
Utskottsberedning: 2022/23:MJU 2022/23:MJU2 2022/23:NU4
Riksdagsbeslut (23 yrkanden): 1 avslag, 22 saknar beslutsinformation

Motion 2022/23:1246 av Kajsa Fredholm m.fl. (V) (docx, 92 kB) Motion 2022/23:1246 av Kajsa Fredholm m.fl. (V) (pdf, 144 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.