Hanna Wagenius (C)

Hanna Wagenius (C)

Tillgänglig ersättare

Parti Centerpartiet
Valkrets Jämtlands län
Född år 1988

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2022-05-06

    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2022-04-04 – 2022-05-06
    • Skatteutskottet

    • Extra suppleant 2022-04-04 – 2022-05-06

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Interpellationsdebatt 2021/22:455 av Hanna Wagenius (C) 10 maj 2022 Fäbodbruket som riksintresse
Debatt om förslag 2021/22:JuU28 4 maj 2022 Vapenfrågor
Debatt om förslag 2021/22:SkU22 4 maj 2022 Höjd omsättningsgräns för befrielse från mervärdesskatt
Frågestund 21 april 2022 Frågestund

Dokument:

med anledning av prop. 2021/22:99 Vårändringsbudget för 2022

Motion 2021/22:4721 av Annie Lööf m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2021/22:4721 av Annie Lööf m.fl. C med anledning av prop. 2021/22:99 Vårändringsbudget för 2022 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens förslag om garantitillägg i bostadstillägget. Riksdagen godkänner ändrade ramar för utgiftsområden och anvisar ändrade anslag enligt regeringens


Utskottsberedning: 2021/22:FiU21

Motion 2021/22:4721 av Annie Lööf m.fl. (C) (docx, 93 kB) Motion 2021/22:4721 av Annie Lööf m.fl. (C) (pdf, 122 kB)

med anledning av prop. 2021/22:100 2022 års ekonomiska vårproposition

Motion 2021/22:4720 av Annie Lööf m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2021/22:4720 av Annie Lööf m.fl. C med anledning av prop. 2021/22:100 2022 års ekonomiska vårproposition Sammanfattning Rysslands vedervärdiga invasion av Ukraina präglar även den svenska ekonomins utsikter våren 2022. Återhämtningen efter pandemin möter nya utmaningar i form av ökande priser på


Utskottsberedning: 2021/22:FiU20
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2021/22:4720 av Annie Lööf m.fl. (C) (docx, 604 kB) Motion 2021/22:4720 av Annie Lööf m.fl. (C) (pdf, 628 kB)

Flyktingmottagande

Skriftlig fråga 2021/22:1519 av Hanna Wagenius (C)

Fråga 2021/22:1519 Flyktingmottagande av Hanna Wagenius C till Statsrådet Anders Ygeman S Centerpartiet delar regeringens ambition om en rättvis fördelning av flyktingmottagande över hela landet. En av lärdomarna som vi dragit runt om i de kommuner där vi är med och styr är att stora anläggningsboenden fungerar dåligt

Inlämnad: 2022-04-29 Svarsdatum: 2022-05-11 Besvarare: Statsrådet Anders Ygeman (S)

Skriftlig fråga 2021/22:1519 av Hanna Wagenius (C) (pdf, 85 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.