Hanna Westerén (S)

Hanna Westerén (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Gotlands län, plats 13
Titel Utredare.
Född år 1981
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post hanna.westeren[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-07-16 – 2022-09-26
    • Ledig 2017-10-09 – 2018-07-15
    • Ordinarie 2015-02-01 – 2017-10-08
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Ledamot 2018-04-12 – 2018-09-24
    • Suppleant 2015-02-01 – 2018-04-12
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Suppleant 2015-10-31 – 2018-10-02
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2018-10-09 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 15-. Ledamot näringsutskottet 18 och miljö- och jordbruksutskottet 18-. Suppleant näringsutskottet 15-18 och EU-nämnden 15-18. Ledamot krigsdelegationen 18-.
  • Föräldrar

    Revisorn Gunder Nyman och undersköterskan Inga-Maj Nyman, f. Samuelsson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Visby, slutår 00. Filosofie magisterexamen i europeisk historia, Högskolan på Gotland 07.
  • Anställningar

    Försäkringskassan 01-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, insynsrådet, Länsstyrelsen Gotland 11-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Gotland 06-. Kommunstyrelsen, Gotland 06-14. Vice ordförande, regionstyrelsen, Gotland 10-14. Suppleant, barn- och utbildningsnämnden, Gotland 05-06, ledamot 06-10. Ledamot, gymnasie- och vuxenutbildningsnämnden, Gotland 09-10. Ordförande, socialnämnden, Gotland 11-14. Ordförande, Tryggare Gotland 11-14. Ordförande, Finsam Gotland 11-14.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Vice ordförande, Socialdemokraterna Gotland 11-. Ledamot, partistyrelsen Socialdemokraterna 14-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Prioritering av jordbruk och kooperation i kampen mot hunger

Motion 2021/22:3728 av Azadeh Rojhan Gustafsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2021/22:3728 av Azadeh Rojhan Gustafsson m.fl. S Prioritering av jordbruk och kooperation i kampen mot hunger Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om vikten av att stödja småskaliga bönder, särskilt kvinnor och deras demokratiska organisationer och kooperativ


Utskottsberedning: UU

Motion 2021/22:3728 av Azadeh Rojhan Gustafsson m.fl. (S) (docx, 70 kB) Motion 2021/22:3728 av Azadeh Rojhan Gustafsson m.fl. (S) (pdf, 87 kB)

Kooperationens förutsättningar

Motion 2021/22:3717 av Teresa Carvalho m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2021/22:3717 av Teresa Carvalho m.fl. S Kooperationens förutsättningar Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över förutsättningarna för kooperationen och tillkännager detta för regeringen. Motivering Kooperationen har i mer än 150 år bidragit


Utskottsberedning: NU

Motion 2021/22:3717 av Teresa Carvalho m.fl. (S) (docx, 70 kB) Motion 2021/22:3717 av Teresa Carvalho m.fl. (S) (pdf, 86 kB)

Stärkta förutsättningar för kooperativ företagsrådgivning

Motion 2021/22:3712 av Kalle Olsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2021/22:3712 av Kalle Olsson m.fl. S Stärkta förutsättningar för kooperativ företagsrådgivning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att verka för goda och långsiktiga förutsättningar för kooperativ företagsrådgivning och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: NU

Motion 2021/22:3712 av Kalle Olsson m.fl. (S) (docx, 69 kB) Motion 2021/22:3712 av Kalle Olsson m.fl. (S) (pdf, 84 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se