Hans Backman (FP)

Hans Backman (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Gävleborgs län
Titel Teamledare
Född år 1963

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2014-09-29
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2013-01-15
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2013-01-16 – 2014-09-29
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Riksrevisionens styrelse

    • Suppleant 2010-10-19 – 2010-12-31
    • Systembolaget AB

    • Revisor 2013-03-20 – 2014-03-26

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Månadsvisa inkomstuppgifter

Skriftlig fråga 2012/13:339 av Backman, Hans (FP)

den 26 februari Fråga 2012/13:339 Månadsvisa inkomstuppgifter av Hans Backman FP till näringsminister Annie Lööf C I dag är det svårt, näst intill omöjligt, för småföretagare, frilansare och andra som har oregelbundna inkomster att veta vad de skulle få om de blev sjuka. Ett sätt att komma till rätta med det är

Inlämnad: 2013-02-26 Besvarare: Anders Borg (M)

Nyföretagarstödet

Skriftlig fråga 2012/13:210 av Backman, Hans (FP)

den 14 december Fråga 2012/13:210 Nyföretagarstödet av Hans Backman FP till näringsminister Annie Lööf C I en debattartikel på Brännpunkt i Svenska Dagbladet den 21 augusti 2012 skriver Olle Wästberg om nyföretagarstödet i Sverige. Wästberg skriver bland annat följande: Staten stöttar nyföretagandet genom en rad

Inlämnad: 2012-12-14 Besvarare: Annie Lööf (C)

Fri fondering för företagare upp till fem miljoner kronor

Skriftlig fråga 2011/12:568 av Backman, Hans (FP)

den 7 maj Fråga 2011/12:568 Fri fondering för företagare upp till 5 miljoner kronor av Hans Backman FP till finansminister Anders Borg M Många verksamheter inom företagandet ger olika intäkter år från år. De goda åren kan följas av mindre goda år. Det innebär höga intäkter vissa år och förlust andra. Att få tillgång

Inlämnad: 2012-05-07 Besvarare: Anders Borg (M)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.