Hans Backman (FP)

Hans Backman (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Gävleborgs län
Titel Teamledare
Född år 1963

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2014-09-29
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2013-01-15
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2013-01-16 – 2014-09-29
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Riksrevisionens styrelse

    • Suppleant 2010-10-19 – 2010-12-31
    • Systembolaget AB

    • Revisor 2013-03-20 – 2014-03-26

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Debatt om förslag 2012/13:AU3 7 november 2012 Ett utvidgat skydd mot åldersdiskriminering
Debatt om förslag 2010/11:AU9 1 juni 2011 Arbetslöshetsförsäkringen
Debatt om förslag 2010/11:AU6 14 april 2011 Ny lag om europeiska företagsråd
Debatt om förslag 2010/11:KrU7 7 april 2011 Idrott, friluftsliv och spelfrågor

Dokument:

praktikplatser för lärarstudenter

Skriftlig fråga 2004/05:1922 av Backman, Hans (fp)

den 21 juni Fråga 2004/05:1922 av Hans Backman fp till statsrådet Ibrahim Baylan om praktikplatser för lärarstudenter Det finns lärarstudenter som inte får en praktikplats. Orsaken till detta, menar Metta Fjelkner, ordförande för Lärarnas riksförbund, är otillräckliga resurser. Vissa kommuner väljer nämligen att avstå

Inlämnad: 2005-06-21 Besvarare: Ibrahim Baylan (S)

medel till företagsstöd

Skriftlig fråga 2004/05:1830 av Backman, Hans (fp)

den 8 juni Fråga 2004/05:1830 av Hans Backman fp till näringsminister Thomas Östros om medel till företagsstöd Regeringen betalar inte tillbaka de 66 miljoner kronorna till Länsstyrelsen i Gävleborg som regeringen tagit med löfte om återbetalning. Länsstyrelsen är därför i ekonomisk knipa. Pengarna ska länsstyrelsen

Inlämnad: 2005-06-08 Besvarare: Ulrica Messing (S)

Apoteket

Skriftlig fråga 2004/05:1814 av Backman, Hans (fp)

den 3 juni Fråga 2004/05:1814 av Hans Backman fp till statsrådet Ylva Johansson om Apoteket EG-domstolen beslutade den 31 maj att förbjuda Sverige att behålla sitt apoteksmonopol. Det betyder att handeln kan börja sälja receptfria läkemedel och även att andra än Apoteket AB kan sälja läkemedel mot recept. Med anledning

Inlämnad: 2005-06-03 Besvarare: Ylva Johansson (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.