Hans Eklind (KD)

Hans Eklind (KD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Örebro län, plats 307
Titel Församlingsherde.
Född år 1966
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post hans.eklind[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2019-09-26 –

  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Örebro 91-94. Ledamot, kommunstyrelsen, Nyköping 02-04. Suppleant, turist- och fritidsnämnden, Örebro 88-91. Kommundelsnämndsordförande, Örebro 91-92.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Distriktsordförande, Kristdemokratiska Ungdomsförbundet Örebro/Värmland 88-92. 2:e vice förbundsordförande, KDU 91-92. Förbundsordförande KDU 92-96. Styrelseledamot, European Young Christian Democrats 94. 2:e vice ordförande EYCD 95. Distriktsordförande, Kristdemokraterna Sörmlands län 03-04. Ordförande, Svenska kyrkans teologgrupp vid Örebro Teologiska Högskola, 04-05. Vice ordförande, Örebro SK Bandy 05. Ordförande, Örebro SK Bandy, 06-12. Styrelseledamot, Riksdagens idrottsklubb 18-. Distriktsordförande, Kristdemokraterna, Örebro län 19-.
  • Litteratur

    Vision för ung generation (93), Medborgarsamhället (95), Irrfärdens slut (95, tillsammans med Berggren, Idergaard och Johansson).
  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot socialförsäkringsutskottet 18-. Suppleant arbetsmarknadsutskottet 18- och EU-nämnden 19-.
  • Föräldrar

    Egenföretagarna Hans Åström och Margareta Eklind.
  • Utbildning

    High School, USA, slutår 84. Gymnasieskola, Örebro, slutår 86. Teologie magisterexamen, Stockholm 05.
  • Anställningar

    Telefonist, taxiväxel, Örebro 87-88. Ombudsman KDU och KDS, Örebro län 88-91. Förbundsordförande, KDU 92-96. Pressekreterare, Skattebetalarnas förening 96-97. Projektledare (lobbyist), Svensk Handel 98-99. Informationschef, Skattebetalarnas förening 00-02. Gruppledare, Kristdemokraterna, Nyköping 02-04. Komminister, Längbro församling, Örebro 06-13. Församlingsherde, Längbro församling, Örebro 13-18.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Pensionsgruppen. Ledamot, utredningen om strängare regler om utländska månggiften. Ledamot, kommittén om den framtida svenska migrationspolitiken 19-. Ledamot, insynsrådet, Migrationsverket 19-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

En hälso- och sjukvård att lita på

Motion 2020/21:3141 av Ebba Busch m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2020/21:3141 av Ebba Busch m.fl. KD En hälso- och sjukvård att lita på Innehåll Förslag till riksdagsbeslut Inledning En hälso- och sjukvård att lita på Statligt huvudansvar för sjukvården Vård efter behov Inrätta en nationell vårdförmedling Kraftigt stärkt vårdgaranti och permanent nationell


Utskottsberedning: UbU 2020/21:SoU12 2020/21:SoU14 2020/21:SoU16 2020/21:SoU17 2020/21:SoU9

Motion 2020/21:3141 av Ebba Busch m.fl. (KD) (docx, 147 kB) Motion 2020/21:3141 av Ebba Busch m.fl. (KD) (pdf, 329 kB)

Förbättringar av investeringssparkonto

Motion 2020/21:3407 av Jakob Forssmed m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2020/21:3407 av Jakob Forssmed m.fl. KD Förbättringar av investeringssparkonto Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att återkomma med ändringar i lagen 2011:1268 om investeringssparkonto som möjliggör att befintliga aktier i ett erbjudande om emission


Utskottsberedning: 2020/21:SkU19

Motion 2020/21:3407 av Jakob Forssmed m.fl. (KD) (docx, 69 kB) Motion 2020/21:3407 av Jakob Forssmed m.fl. (KD) (pdf, 83 kB)

Utgiftsområde 8 Migration

Motion 2020/21:3663 av Hans Eklind m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2020/21:3663 av Hans Eklind m.fl. KD Utgiftsområde 8 Migration Innehållsförteckning Förslag till riksdagsbeslut 1. Inledning 1.1 Kristdemokraternas utgångspunkter 2. Sänkt söktryck 3. Mottagandet 3.1 Asylansökningsområden 3.2 Korrekta beslutsunderlag 3.3 Snabbare hantering av asylansökningar


Utskottsberedning: AU 2020/21:JuU23 2020/21:KU1 2020/21:SfU14 2020/21:SfU4 2020/21:SfU6 2020/21:SkU18
Riksdagsbeslut (51 yrkanden): 1 avslag, 1 bifall, 49 saknar beslutsinformation

Motion 2020/21:3663 av Hans Eklind m.fl. (KD) (docx, 108 kB) Motion 2020/21:3663 av Hans Eklind m.fl. (KD) (pdf, 194 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se