Hans Eklind (KD)

Hans Eklind (KD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Örebro län, plats 270
Titel Församlingsherde.
Född år 1966
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post hans.eklind[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2026-09-21
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2019-09-26 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Örebro 91-94. Ledamot, kommunstyrelsen, Nyköping 02-04. Suppleant, turist- och fritidsnämnden, Örebro 88-91. Kommundelsnämndsordförande, Örebro 91-92.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Distriktsordförande, Kristdemokratiska Ungdomsförbundet Örebro/Värmland 88-92. 2:e vice förbundsordförande, KDU 91-92. Förbundsordförande KDU 92-96. Styrelseledamot, European Young Christian Democrats 94. 2:e vice ordförande EYCD 95. Distriktsordförande, Kristdemokraterna Sörmlands län 03-04. Ordförande, Svenska kyrkans teologgrupp vid Örebro Teologiska Högskola, 04-05. Vice ordförande, Örebro SK Bandy 05. Ordförande, Örebro SK Bandy, 06-12. Styrelseledamot, Riksdagens idrottsklubb 18-. Distriktsordförande, Kristdemokraterna, Örebro län 19-.
  • Litteratur

    Vision för ung generation (93), Medborgarsamhället (95), Irrfärdens slut (95, tillsammans med Berggren, Idergaard och Johansson).
  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot socialförsäkringsutskottet 18-. Suppleant arbetsmarknadsutskottet 18- och EU-nämnden 19-.
  • Föräldrar

    Egenföretagarna Hans Åström och Margareta Eklind.
  • Utbildning

    High School, USA, slutår 84. Gymnasieskola, Örebro, slutår 86. Teologie magisterexamen, Stockholm 05.
  • Anställningar

    Telefonist, taxiväxel, Örebro 87-88. Ombudsman KDU och KDS, Örebro län 88-91. Förbundsordförande, KDU 92-96. Pressekreterare, Skattebetalarnas förening 96-97. Projektledare (lobbyist), Svensk Handel 98-99. Informationschef, Skattebetalarnas förening 00-02. Gruppledare, Kristdemokraterna, Nyköping 02-04. Komminister, Längbro församling, Örebro 06-13. Församlingsherde, Längbro församling, Örebro 13-18.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Pensionsgruppen. Ledamot, utredningen om strängare regler om utländska månggiften. Ledamot, kommittén om den framtida svenska migrationspolitiken 19-. Ledamot, insynsrådet, Migrationsverket 19-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 2021/22:252 Extra ändringsbudget för 2022 – Stöd till jordbruket och fiskerinäringen samt kompensation för höga energipriser

Motion 2021/22:4766 av Jakob Forssmed m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2021/22:4766 av Jakob Forssmed m.fl. KD med anledning av prop. 2021/22:252 Extra ändringsbudget för 2022 Stöd till jordbruket och fiskerinäringen samt kompensation för höga energipriser Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens förslag i avsnitt 4 i propositionen om en drivmedelskompensation.

Inlämnad: 2022-06-08 Förslag: 3
Utskottsberedning: 2021/22:FiU48

Motion 2021/22:4766 av Jakob Forssmed m.fl. (KD) (docx, 73 kB) Motion 2021/22:4766 av Jakob Forssmed m.fl. (KD) (pdf, 89 kB)

med anledning av prop. 2021/22:250 Åtgärder för en jämnare fördelning av boende för vissa skyddsbehövande

Motion 2021/22:4757 av Maria Malmer Stenergard m.fl. (M, KD)

Motion till riksdagen 2021/22:4757 av Maria Malmer Stenergard m.fl. M, KD med anledning av prop. 2021/22:250 Åtgärder för en jämnare fördelning av boende för vissa skyddsbehövande Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om vikten av att skyddssökande så långt det är möjligt

Inlämnad: 2022-05-31 Förslag: 4
Utskottsberedning: 2021/22:SfU31
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 2 avslag, 2 bifall,

Motion 2021/22:4757 av Maria Malmer Stenergard m.fl. (M, KD) (docx, 73 kB) Motion 2021/22:4757 av Maria Malmer Stenergard m.fl. (M, KD) (pdf, 86 kB)

med anledning av prop. 2021/22:228 Skattelättnad för arbetsresor – ett enklare och färdmedelsneutralt regelverk

Motion 2021/22:4717 av Hampus Hagman m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2021/22:4717 av Hampus Hagman m.fl. KD med anledning av prop. 2021/22:228 Skattelättnad för arbetsresor ett enklare och färdmedelsneutralt regelverk Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att höja den övre gränsen för pendlingsavstånd till 180 kilometer


Utskottsberedning: 2021/22:SkU29
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 1 avslag, 2 bifall,

Motion 2021/22:4717 av Hampus Hagman m.fl. (KD) (docx, 75 kB) Motion 2021/22:4717 av Hampus Hagman m.fl. (KD) (pdf, 92 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.