Hans Eklind (KD)

Hans Eklind (KD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Örebro län, plats 270
Titel Församlingsherde.
Född år 1966
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post hans.eklind[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Kristdemokraterna

    • Förste vice gruppledare
    • Finansutskottet

    • Ledamot
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Riksdagens råd för Riksrevisionen

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2026-09-21
    • Kristdemokraterna

    • Förste vice gruppledare 2022-12-06 –
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2022-11-09 – 2026-09-21
    • Ledamot 2022-10-04 – 2022-11-09
    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2022-11-09 – 2026-09-21
    • Suppleant 2022-10-04 – 2022-11-09
    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2022-10-12 – 2026-09-21
    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2022-10-12 – 2026-09-21
    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2022-10-12 –
    • Suppleant 2019-09-26 – 2022-10-04
    • Riksdagens råd för Riksrevisionen

    • Ledamot 2022-10-27 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Örebro 91-94. Ledamot, kommunstyrelsen, Nyköping 02-04. Suppleant, turist- och fritidsnämnden, Örebro 88-91. Kommundelsnämndsordförande, Örebro 91-92.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Distriktsordförande, Kristdemokratiska Ungdomsförbundet Örebro/Värmland 88-92. 2:e vice förbundsordförande, KDU 91-92. Förbundsordförande KDU 92-96. Styrelseledamot, European Young Christian Democrats 94. 2:e vice ordförande EYCD 95. Distriktsordförande, Kristdemokraterna Sörmlands län 03-04. Ordförande, Svenska kyrkans teologgrupp vid Örebro Teologiska Högskola, 04-05. Vice ordförande, Örebro SK Bandy 05. Ordförande, Örebro SK Bandy, 06-12. Styrelseledamot, Riksdagens idrottsklubb 18-. Distriktsordförande, Kristdemokraterna, Örebro län 19-.
  • Litteratur

    Vision för ung generation (93), Medborgarsamhället (95), Irrfärdens slut (95, tillsammans med Berggren, Idergaard och Johansson).
  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot socialförsäkringsutskottet 18-. Suppleant arbetsmarknadsutskottet 18- och EU-nämnden 19-.
  • Föräldrar

    Egenföretagarna Hans Åström och Margareta Eklind.
  • Utbildning

    High School, USA, slutår 84. Gymnasieskola, Örebro, slutår 86. Teologie magisterexamen, Stockholm 05.
  • Anställningar

    Telefonist, taxiväxel, Örebro 87-88. Ombudsman KDU och KDS, Örebro län 88-91. Förbundsordförande, KDU 92-96. Pressekreterare, Skattebetalarnas förening 96-97. Projektledare (lobbyist), Svensk Handel 98-99. Informationschef, Skattebetalarnas förening 00-02. Gruppledare, Kristdemokraterna, Nyköping 02-04. Komminister, Längbro församling, Örebro 06-13. Församlingsherde, Längbro församling, Örebro 13-18.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Pensionsgruppen. Ledamot, utredningen om strängare regler om utländska månggiften. Ledamot, kommittén om den framtida svenska migrationspolitiken 19-. Ledamot, insynsrådet, Migrationsverket 19-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Kroppsvisitation i samband med transporter vid landets förvar m.m.

Motion 2022/23:1567 av Hans Eklind (KD)

Motion till riksdagen 2022/23:1567 av Hans Eklind KD Kroppsvisitation i samband med transporter vid landets förvar m.m. Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att ge Migrationsverkets personal rätt att kroppsvisitera förvarstagna i samband med transporter och visitera förvarstagnas

Inlämnad: 2022-11-23 Förslag: 1
Utskottsberedning: SfU

Motion 2022/23:1567 av Hans Eklind (KD) (docx, 79 kB) Motion 2022/23:1567 av Hans Eklind (KD) (pdf, 68 kB)

Samma skatt på snus som nikotinpåsar

Motion 2022/23:1535 av Hans Eklind (KD)

Motion till riksdagen 2022/23:1535 av Hans Eklind KD Samma skatt på snus som nikotinpåsar Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att en utredning bör tillsättas som ser över skillnaden i beskattningen av det svenska snuset och nikotinpåsar och tillkännager detta för regeringen.

Inlämnad: 2022-11-23 Förslag: 1
Utskottsberedning: SkU

Motion 2022/23:1535 av Hans Eklind (KD) (docx, 79 kB) Motion 2022/23:1535 av Hans Eklind (KD) (pdf, 70 kB)

Självförsörjningsmål

Motion 2022/23:1534 av Hans Eklind och Yusuf Aydin (båda KD)

Motion till riksdagen 2022/23:1534 av Hans Eklind och Yusuf Aydin båda KD Självförsörjningsmål Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att mäta graden av självförsörjning med ett självförsörjningsmål och tillkännager detta för regeringen. Motivering Den gängse uppfattningen

Inlämnad: 2022-11-23 Förslag: 1
Utskottsberedning: 2022/23:AU9

Motion 2022/23:1534 av Hans Eklind och Yusuf Aydin (båda KD) (docx, 78 kB) Motion 2022/23:1534 av Hans Eklind och Yusuf Aydin (båda KD) (pdf, 77 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.