Hans Eklind (KD)

Hans Eklind (KD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Örebro län, plats 307
Titel Församlingsherde.
Född år 1966
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post hans.eklind[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2019-09-26 –

  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Örebro 91-94. Ledamot, kommunstyrelsen, Nyköping 02-04. Suppleant, turist- och fritidsnämnden, Örebro 88-91. Kommundelsnämndsordförande, Örebro 91-92.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Distriktsordförande, Kristdemokratiska Ungdomsförbundet Örebro/Värmland 88-92. 2:e vice förbundsordförande, KDU 91-92. Förbundsordförande KDU 92-96. Styrelseledamot, European Young Christian Democrats 94. 2:e vice ordförande EYCD 95. Distriktsordförande, Kristdemokraterna Sörmlands län 03-04. Ordförande, Svenska kyrkans teologgrupp vid Örebro Teologiska Högskola, 04-05. Vice ordförande, Örebro SK Bandy 05. Ordförande, Örebro SK Bandy, 06-12. Styrelseledamot, Riksdagens idrottsklubb 18-. Distriktsordförande, Kristdemokraterna, Örebro län 19-.
  • Litteratur

    Vision för ung generation (93), Medborgarsamhället (95), Irrfärdens slut (95, tillsammans med Berggren, Idergaard och Johansson).
  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot socialförsäkringsutskottet 18-. Suppleant arbetsmarknadsutskottet 18- och EU-nämnden 19-.
  • Föräldrar

    Egenföretagarna Hans Åström och Margareta Eklind.
  • Utbildning

    High School, USA, slutår 84. Gymnasieskola, Örebro, slutår 86. Teologie magisterexamen, Stockholm 05.
  • Anställningar

    Telefonist, taxiväxel, Örebro 87-88. Ombudsman KDU och KDS, Örebro län 88-91. Förbundsordförande, KDU 92-96. Pressekreterare, Skattebetalarnas förening 96-97. Projektledare (lobbyist), Svensk Handel 98-99. Informationschef, Skattebetalarnas förening 00-02. Gruppledare, Kristdemokraterna, Nyköping 02-04. Komminister, Längbro församling, Örebro 06-13. Församlingsherde, Längbro församling, Örebro 13-18.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Pensionsgruppen. Ledamot, utredningen om strängare regler om utländska månggiften. Ledamot, kommittén om den framtida svenska migrationspolitiken 19-. Ledamot, insynsrådet, Migrationsverket 19-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2018/19:SfU22 7 maj 2019 Pensioner
Debatt om förslag 2018/19:SfU20 7 maj 2019 Socialförsäkringsfrågor
Debatt om förslag 2018/19:SfU16 9 april 2019 Migration och asylpolitik

med anledning av prop. 2018/19:132 Ett starkare skydd för välfärdssystemen

Motion 2018/19:3129 av Maria Malmer Stenergard m.fl. (M, KD)

Motion till riksdagen 2018/19:3129 av Maria Malmer Stenergard m.fl. M, KD med anledning av prop. 2018/19:132 Ett starkare skydd för välfärdssystemen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att utvidga bidragsbrottslagens tillämpningsområde till att omfatta även den statliga


Utskottsberedning: 2019/20:SfU8
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2018/19:3129 av Maria Malmer Stenergard m.fl. (M, KD) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:3129 av Maria Malmer Stenergard m.fl. (M, KD) (pdf, 86 kB)

med anledning av skr. 2018/19:122 Det kyrkliga kulturarvet

Motion 2018/19:3118 av Roland Utbult m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2018/19:3118 av Roland Utbult m.fl. KD med anledning av skr. 2018/19:122 Det kyrkliga kulturarvet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att kyrkan fritt och självständigt ska få utforma och genomföra sina uppdrag och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: 2019/20:KrU3
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2018/19:3118 av Roland Utbult m.fl. (KD) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:3118 av Roland Utbult m.fl. (KD) (pdf, 79 kB)

med anledning av prop. 2018/19:128 Förlängning av lagen om tillfälliga begränsningar av möjligheten att få uppehållstillstånd i Sverige

Motion 2018/19:3110 av Hans Eklind m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2018/19:3110 av Hans Eklind m.fl. KD med anledning av prop. 2018/19:128 Förlängning av lagen om tillfälliga begränsningar av möjligheten att få uppehållstillstånd i Sverige Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om en förlängning av den tillfälliga lagen


Utskottsberedning: 2018/19:SfU26
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2018/19:3110 av Hans Eklind m.fl. (KD) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:3110 av Hans Eklind m.fl. (KD) (pdf, 81 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se