Hans Ekström (S)

Hans Ekström (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Södermanlands län, plats 251
Titel Lärare.
Född år 1958
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865863
E-post hans.ekstrom[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Konstitutionsutskottet

    • Vice ordförande
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot
    • Valprövningsnämnden

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Vice ordförande 2019-02-26 – 2022-09-26
    • Ordförande 2018-10-02 – 2019-02-26
    • Ledamot 2018-10-02 – 2018-10-02
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Suppleant 2014-10-14 – 2014-10-16
    • Valprövningsnämnden

    • Ledamot 2022-01-21 –
    • Ledamot 2015-02-18 – 2019-03-13
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2018-10-09 –
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Personlig suppleant 2017-10-13 – 2018-10-09

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot konstitutionsutskottet 10-18, ordförande 18-19 och vice ordförande 19-. Suppleant finansutskottet 10-14 och EU-nämnden 14. Ledamot Valprövningsnämnden 15-19 och krigsdelegationen 18-. Personlig suppleant styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond 17-18.
  • Föräldrar

    Industritjänstemannen Carl-Axel Ekström och museikanslisten Gun Ekström, f. Holmgren.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, naturvetenskaplig linje, S:t Eskils skola i Eskilstuna, slutår 77. Ämneslärarexamen (historia, samhällskunskap och religion), slutår 82.
  • Anställningar

    Lärare, Eskilstuna kommun 82-92.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Länsstyrelsen i Södermanlands län 95-, Länsstyrelsens råd 11-. Ledamot, Mälardalens högskolas styrelse 95-10. Ledamot, PBL-kommittén 03-05.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Eskilstuna 88-10. Kommunalråd 92-10. Vice ordförande, kommundelsnämnden Kafjärden-Öster 86-91. Ordförande, kommunstyrelsen 95-10. Suppleant, Tunafors-Ärla sociala distriktsnämnd 84-85.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Söders socialdemokratiska förening 83-85. Ordförande, Östermalms socialdemokratiska förening. Ledamot, Sörmlands partidistrikts styrelse 95-. Ordförande, Sörmlands partidistrikt 05-. Ersättare, partistyrelsen 05-11 och ledamot 11-. Ledamot, Svenska kommunförbundet/Sveriges Kommuner och Landsting, självstyrelseberedningen 95-99, samhällsbyggnadsberedningen 99-07, styrelsen 07-11. Vice ordförande, Länstrafiken Sörmland 95-11. Ledamot, Mälardalsrådets styrelse 95-11, ordförande 96-97, vice ordförande 07-11. Ordförande, trafik- och planeringsutskottet 99-07. Vice ordförande, Eurotowns 99-10. Vice ordförande, Robotdalen 04-. Ordförande, E20-gruppen 99-08. Vice ordförande, Eskilstuna logistik och etablering 16-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Gnestapendeln

Interpellation 2012/13:492 av Ekström, Hans (S)

den 12 juni Interpellation 2012/13:492 Gnestapendeln av Hans Ekström S till statsrådet Catharina Elmsäter-Svärd M Onsdagen den 5 juni framkom att Trafikverket planerar att lägga ned pendeltågstrafiken mellan Gnesta och Järna från 2014. Detta kom som en överraskning och beror enligt Trafikverket på ett ökat intresse

Inlämnad: 2013-06-12 Besvarare: Catharina Elmsäter-Svärd (M)

med anledning av prop. 2012/13:153 Kommunal medfinansiering av statlig sjöfartsinfrastruktur

Motion 2012/13:K5 av Björn von Sydow m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2012/13:K5 av Björn von Sydow m.fl. S med anledning av prop. 2012/13:153 Kommunal medfinansiering av statlig sjöfartsinfrastruktur S36002 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens förslag till lag om ändring i lagen 2009:47 om vissa kommunala befogenheter. Motivering Sedan 2009


Utskottsberedning: 2013/14:KU2
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2012/13:K5 av Björn von Sydow m.fl. (S) (doc, 57 kB) Motion 2012/13:K5 av Björn von Sydow m.fl. (S) (pdf, 149 kB)

Åtgärder för ökat bostadsbyggande

Interpellation 2012/13:360 av Ekström, Hans (S)

den 27 mars Interpellation 2012/13:360 Åtgärder för ökat bostadsbyggande av Hans Ekström S till statsrådet Stefan Attefall KD För ett år sedan ställde jag en interpellation till statsrådet Stefan Attefall om bostadsbristen och dess konsekvenser för tillväxten. Bostadsbyggandet har tyvärr inte utvecklats åt rätt

Inlämnad: 2013-03-27 Besvarare: Stefan Attefall (KD)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.