Hans Hoff (S)

Hans Hoff (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Hallands län, plats 17
Titel Ombudsman.
Född år 1963
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864944
E-post hans.hoff[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Kulturutskottet

    • Ledamot
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Riksbanksfullmäktige

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1999-10-15 – 2022-09-26
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1995-11-16 – 1998-10-05
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Suppleant 1999-10-21 – 2002-09-30
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 1996-09-26 – 1998-10-04
    • Suppleant 1995-11-17 – 1996-09-16
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 1997-10-10 – 1998-10-04
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Ledamot 2004-11-01 – 2006-10-02
    • Personlig suppleant 2001-11-22 – 2004-10-31
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Ledamot 2002-12-19 – 2003-09-03
    • Ledamotsrådet

    • Ledamot 2010-10-13 – 2014-10-13
    • Riksbanksfullmäktige

    • Ledamot 2014-10-14 –
    • Riksdagens ansvarsnämnd

    • Ledamot 2019-02-15 – 2021-12-31
    • Ersättare 2016-01-01 – 2018-12-31
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ersättare 2010-10-12 – 2014-10-07

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 95-98 (statssekreterarersättare 951116-981005) och 99-. Ledamot finansutskottet 02-10, konstitutionsutskottet 10-14, socialutskottet 14-18 och kulturutskottet 18-. Suppleant trafikutskottet 95-98, näringsutskottet 97-98, finansutskottet 99-02 och justitieutskottet 18-. Ledamot Interparlamentariska unionens svenska delegation 02-03, Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond 04-06, rådet för ledamotsnära frågor 10-14 och riksbanksfullmäktige 14-. Suppleant Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond 01-04, riksdagsstyrelsen 10-14 och riksdagens ansvarsnämnd 16-18, ledamot 19-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Falkenberg 98-99. Ersättare, kommunstyrelsen 99. Ledamot, arbetsförmedlingsnämnden 99. Ombud, Svenska Kommunförbundets länsavdelning, Hallands län 99.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Debatt om förslag 2018/19:KrU12 14 maj 2019 Allmänna kulturfrågor
Debatt om förslag 2017/18:SoU27 4 juni 2018 Klassificering av nya psykoaktiva substanser
Debatt om förslag 2017/18:SoU8 26 april 2018 Alkohol-, narkotika-, dopnings- och tobaksfrågor
Debatt om förslag 2016/17:SoU13 20 juni 2017 Samverkan om vård, stöd och behandling mot spelmissbruk

Dokument:

Smittsäkert val 2022

Skriftlig fråga 2021/22:781 av Hans Hoff (S)

Fråga 2021/22:781 Smittsäkert val 2022 av Hans Hoff S till Kulturminister Jeanette Gustafsdotter S Med mindre än åtta månader kvar till valet befinner vi oss i ett läge med enormt hög smittspridning i samhället. Vi vet inte när läget förbättras eller förvärras. Utvecklingen är mycket svår att förutse. Inför de allmänna

Inlämnad: 2022-01-14 Svarsdatum: 2022-01-26 Besvarare: Kulturminister Jeanette Gustafsdotter (S)

Skriftlig fråga 2021/22:781 av Hans Hoff (S) (pdf, 85 kB)

Vägledning för att säkerställa idrottens roll i bostadsområden

Motion 2021/22:3730 av Anna Wallentheim m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2021/22:3730 av Anna Wallentheim m.fl. S Vägledning för att säkerställa idrottens roll i bostadsområden Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att överväga att ge Boverket i uppdrag att ta fram en vägledning till kommunerna som säkerställer att idrottsanläggningar


Utskottsberedning: 2021/22:CU12
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2021/22:3730 av Anna Wallentheim m.fl. (S) (docx, 73 kB) Motion 2021/22:3730 av Anna Wallentheim m.fl. (S) (pdf, 85 kB)

Klimatomställning och social hållbarhet

Motion 2021/22:3847 av Jamal El-Haj m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2021/22:3847 av Jamal El-Haj m.fl. S Klimatomställning och social hållbarhet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att uppmärksamma samtliga dimensioner av begreppet hållbarhet för en rättvis och socialt hållbar omställning som också involverar sammanslutningar


Utskottsberedning: 2021/22:AU6
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2021/22:3847 av Jamal El-Haj m.fl. (S) (docx, 68 kB) Motion 2021/22:3847 av Jamal El-Haj m.fl. (S) (pdf, 76 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.